Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Recuperator EOS KSI
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Recuperator EOS KSI

In 2014 am avut intarzieri la plata creditului bancar si astfel dosarul meu s-a plimbat de cateva ori intre banca si EOS KSI . Din octombrie anul acesta am inceput platile regulate , in contul meu la banca , ajungand momentan sa achit jumatate din restanta la plata .In prezent restanta mea este undeva sub 2000 ron . Bineinteles ca EOS KSI m-au sunat sa-mi spuna ca trebuie sa achit in contul lor si nu in contul bancii , cum am procedat pana acum si bineinteles in anumite conditii - adica ei vor sa achit intr-un termen foarte scurt toata suma pe care o mai am de datorat aferenta creditului , care normal a fost contractat pana in 2020 , ceea ce mie imi este imposibil! Va rog sa ma sfatuiti ce sa fac in continuare cu platile ? Este in regula daca continui cu ele in contul din banca ? Oricum , in max 2 luni voi ajunge cu platile la zi sa-mi acopar restantele . Multumesc !
Clauza de scadenta anticipata este abuziva conform directivei 93/13/cee.
Această afirmație este falsă. Nu există nicio astfel de clauză în DIRECTIVA 93/13/CEE A CONSILIULUI din 5 aprilie 1993.
Mai mult, avem prevedere expresă în Codul Civil care permite decăderea debitorului din beneficiul termenului.

Ar fi și ilogic altfel. Debitorul nu plătește ani de zile, iar creditorul să fie obligat să aștepte ca debitorul să dorească să plătească, sau să se împlinească scadența fiecărei rate.