Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... C.M. PARTIAL ORE DE SAMBATA SI DUMINICA
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

C.M. PARTIAL ORE DE SAMBATA SI DUMINICA

Am contracte individuale cu timp partial de 2 ore/zi, acord spor de week-end 5%, daca lucreaza sambata si duminica platesc normal 2 ore fara sa dau liber pentru ca acord sporul de week-end ?

Va multumesc!
1. Din Codul muncii:

Art. 105
(1) Contractul individual de munca cu timp partial cuprinde, in afara elementelor prevazute la art. 17 alin. (3) , urmatoarele:
a) durata muncii si repartizarea programului de lucru;
b) conditiile in care se poate modifica programul de lucru;
c) interdictia de a efectua ore suplimentare, cu exceptia cazurilor de forta majora sau pentru alte lucrari urgente destinate prevenirii producerii unor accidente ori inlaturarii consecintelor acestora.

(2) In situatia in care intr-un contract individual de munca cu timp partial nu sunt precizate elementele prevazute la alin. (1), contractul se considera a fi incheiat pentru norma intreaga.

2. Asadar un salariat cu CIM cu timp partial nu poate efectua ore suplimentare (deci nu poate lucra nici sambata, duminica si nici in alte zile nelucratoare, de sarbatoare legala).
Munca in zilele de repaus saptamanal nu este munca suplimentara si ,prin urmare, nu intra sub incidenta art.105 C.mun.

In situatia in care un salariat ,indiferent daca este incadrat cu norma intreaga sau cu timp partial , lucreaza in zilele de repaus saptamanal va beneficia cumulativ de:
- un repaus saptamanal de 48 de ore consecutive
- de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.