Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... S-a emis factura Orange, inainte de perioada de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

S-a emis factura Orange, inainte de perioada de facturare

buna ziua. M-am portat cu abonamentul la Orange pe data de 21.12.2015 si pe 23.12.2015 sa facut portarea permanenta.
pe 27.12.2015 mi s-au emis doua facturi de plata:
-una pt perioada de facturare 21.12.2015 - 22.12.2015 (pt perioada provizorie)
-a doua pt perioada d facturare 26.12.2015 - 25.01.2016.
Ambele trebuiesc platite pana la data de 10.01.2016.
Cea de-a doua factura ma intriga.
de ce sa-mi emita deja o factura pe o perioada pe care eu nici macar nu am apucat sa folosesc abonamentul?
Astept cu nerabdare un raspuns...va rog ..o zi buna
Este normal, nu trebuie sa va intrige, cititi contractul, nu scrie ca abonamentul se plateste in avans? Ati citit contractul pe care l-ati semnat?
am citit contractul si scrie: FACTURAREA SI TERMENE DE PLATA: "Orange romania va emite lunar o factura continand contravaloarea serviciilor furnizate clientului, astfel:
-valoarea abonamentului pentru perioada de facturare ulterioara datei de facturare corespunzatoare facturii,
-contravaloarea serviciilor furnizate in afara abonamentului de catre orange romania in perioada de facturare anterioara aceleasi date de facturare, daca este cazul,
-contravaloarea serviciilor tertilor furnizate prin intermediul orange romania, daca este cazul,
-tarife administrative, daca este cazul,.
Factura include tva-ul valabil la data emiterii acesteia si trebuie achitata in maxim 14 zie." etc
rahiraraluca03, utilizator
Pai vedeti, acum v-ati lamurit.
Precizarea "-valoarea abonamentului pentru perioada de facturare ulterioara datei de facturare corespunzatoare facturii, " tocmai asta inseamna, plata in avans a abonamentului.
Va rog sa va calmati, toata Romania plateste asa cum platiti si dvs., nu ne pacaleste oranjul.