avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 736 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... S-a emis factura Orange, inainte de perioada de ...
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

S-a emis factura Orange, inainte de perioada de facturare

buna ziua. M-am portat cu abonamentul la Orange pe data de 21.12.2015 si pe 23.12.2015 sa facut portarea permanenta.
pe 27.12.2015 mi s-au emis doua facturi de plata:
-una pt perioada de facturare 21.12.2015 - 22.12.2015 (pt perioada provizorie)
-a doua pt perioada d facturare 26.12.2015 - 25.01.2016.
Ambele trebuiesc platite pana la data de 10.01.2016.
Cea de-a doua factura ma intriga.
de ce sa-mi emita deja o factura pe o perioada pe care eu nici macar nu am apucat sa folosesc abonamentul?
Astept cu nerabdare un raspuns...va rog ..o zi buna
Cel mai recent răspuns: trandafir2 , moderator 20:28, 30 Decembrie 2015
Este normal, nu trebuie sa va intrige, cititi contractul, nu scrie ca abonamentul se plateste in avans? Ati citit contractul pe care l-ati semnat?
am citit contractul si scrie: FACTURAREA SI TERMENE DE PLATA: "Orange romania va emite lunar o factura continand contravaloarea serviciilor furnizate clientului, astfel:
-valoarea abonamentului pentru perioada de facturare ulterioara datei de facturare corespunzatoare facturii,
-contravaloarea serviciilor furnizate in afara abonamentului de catre orange romania in perioada de facturare anterioara aceleasi date de facturare, daca este cazul,
-contravaloarea serviciilor tertilor furnizate prin intermediul orange romania, daca este cazul,
-tarife administrative, daca este cazul,.
Factura include tva-ul valabil la data emiterii acesteia si trebuie achitata in maxim 14 zie." etc
Ultima modificare: Miercuri, 30 Decembrie 2015
rahiraraluca03, utilizator
Pai vedeti, acum v-ati lamurit.
Precizarea "-valoarea abonamentului pentru perioada de facturare ulterioara datei de facturare corespunzatoare facturii, " tocmai asta inseamna, plata in avans a abonamentului.
Va rog sa va calmati, toata Romania plateste asa cum platiti si dvs., nu ne pacaleste oranjul.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reziliere contract orange belcar belcar Este legal ca Orange sa emita facturi de prestare servicii catre un SRL cu acivitatea suspendata pana in 2013 tinand cont de faptul ca firma nu are nici un ... (vezi toată discuția)
Probleme furnizare servicii orange lauricafl lauricafl Buna ziua. M-am mutat recent la casa si in zona respectiva nu exista semnal Orange bun. Fie afara, fie in casa foarte greu prinzi semnal pentru a putea vorbi ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea ... Barbu Nicolae Radu Barbu Nicolae Radu Buna ziua, Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns pentru urmatoarea situatie: - in luna ianuarie mi-am portat serviciile de telefonie mobila de la ... (vezi toată discuția)