Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Gazele de la hota vecinului
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Gazele de la hota vecinului

In cazul in care vecinul de la etajul inferior are aragazul montat pe balcon si aerisirea de la hota aragazului este iesita sub geamul de la balconul meu aflandu-ma deasupra lui,acest lucru este legal sau nu ?

In cazul in care nu este legal,cui ma pot adresa ?
Desigur ,aragazul poate fi depozitat in balcon . Dar aici se discuta despre folosirea aragazului in balcon .
Spatiul denumit bucatarie are o destinatie clara ,daca prepari mancarea intr-o incapere pe aragaz in mod regulat ,acel spatiu se numeste bucatarie . Deci ori e balcon ,ori bucatarie .
Instalatia de gaze este supusa normelor ISCIR si distrigaz .Nu este permisa modificarea instalatiei . Racordurile flexibile nu sunt create di destinate pt modificarea instalatiei .
Argumentele aduse de prevorbitori nu sunt vorbe in vant ,va rog studiati normativele ISCIR (PT) , legea convietuiri la bloc (230/2007) ,legea nr. 123/2012 a energiei electrice şi a gazelor naturale .
Legal se cere acceptul proximilor vecini ,adica ap. de deasupra,de dedesupt din stanga si din dreapta . Cam pt orice .
Gazele rezultate din procesul de gatit puteau ajunge sa deranjeze vecinul / vecinii si daca aragazul era montat " politically correct" si tubulatura de hota ajungea tot acolo unde
e acum !

In consecinta:
- SINGURA problema grava este disconfortul produs altor locatari, cu egale drepturi si obligatii ca si ale "autorului"
- "destinatia" incaperilor este dreptul oricarui proprietar; nu e treaba altor "mari" forumisti care emit sentinte valoroase
- daca exista racorduri flexibile gaz la lungimi de 2 m, inseamna ca s-a prevazut modificarea amplasamentului "clasic" al masinii de gatit !
- "iscir" nu are nici o treaba cu aragazul !!! acesta din urma nu este nici "cazan" , nici nu "ridica" nimic ( pt. marii fani ai acestei institutii verificati acronimul iscir !!! )
- presupunand ca se ajunge la reclamatii la distrigaz = VAX ! omul schimba aragazul pe metan cu unul electric pe care il pune TOT pe balcon !!! deci problema va continua !

extra: observ cu tristete ca forumul devine din ce in ce mai populat de adepti
ai " interdictiilor "; nu s-a inteles nici dupa 26 ani ca fiece interdictie adaugata in legislatie inseamna un kilometru mai departe de democratie ? Nu asa se rezolva problema, amenintand cu reclamatii la diverse autoritati ...

Admin, administrator
~ Conținut șters la cerere ~