Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... legea 8\2006 privind pensionarii militari artisti
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

legea 82006 privind pensionarii militari artisti

ma numesc andrei si sunt pensionar militar. din anul 2011 pana la data de decembrie 2015 am beneficiat de [prevederile legii 82006 , care prevede ca pensionarii din sistemul public de pensii sa beneficieze de 50% marire a apensiei daca fac parte din uniuni artistice. eu fiind membru al U.C.I.M.R. DIN ANUL 2011 . DORESC sa stiu daca odata cu trecerea la legea 2232015 mai beneficiem de de prevederile legii 82006.. va multumesc. tel. contact:0735675160.
Nu cred ca veti mai beneficia de indemnizatia lunara acordata pensionarilor sistemului public de pensii, care sunt membri ai uniunilor de creatori legal constituite, recunoscute ca persoane juridice de utilitate publică.

La data intrarii în vigoare a Legii nr.223/2015 s-au abrogat:
a) Art. 1 lit. a) si b), Art. 4 alin. (1) lit. a), Art. 5 alin. (1), (2) si (3), Art. 8, Art. 9 lit. b) si Art. 11 din Legea nr.119/2010 privind stabilirea unor masuri în domeniul pensiilor, publicata în Monitorul Oficial al Romaniei, Partea I, nr. 441 din 30 iunie 2010, cu modificarile ulterioare;
....

Legea 119/2010
art. 1
Pe data intrarii in vigoare a prezentei legi, urmatoarele categorii de pensii, stabilite pe baza legislatiei anterioare, devin pensii in intelesul Legii nr. 19/2000 privind sistemul public de pensii si Alte drepturi de asigurari sociale, cu modificarile si completarile ulterioare:
a) pensiile militare de stat;
b) pensiile de stat ale politistilor si ale functionarilor publici cu statut special din sistemul administratiei penitenciarelor;
.....

Prin urmare, sistemului public de pensii nu mai cuprinde si pensiile miitare.