Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tranzactie intre rude de grad I
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tranzactie intre rude de grad I

Am o situatie complicata si as avea nevoie de un sfat (cel putin sa stiu de unde sa incep demersurile).
Sunt impreuna cu actuala sotie de peste 10 ani si de 5 ani suntem casatoriti. Treaba a inceput sa se complice cand sora mea s-a casatorit cu fratele sotiei (asta s-a intamplat mai de curand).
Problema mea actuala este urmatoarea:
Parintii mei ne-au dat, mie, un apartament iar, sorei mele, un teren de casa. Valoarea ambelor fiind aproximativ egala. In momentul de fata, "dat" este doar verbal, dar exista intentia de a ne da cele doua proprietati si in scris printr-o tranzactie. Problema e ca parintii doresc sa-mi dea apartamentul doar mie, nu ca si proprietate comuna cu sotia. In ce mod se poate face asa ceva? Pot ei sa ne dea apartamentul printr-o tranzactie si eu sa fac un act cu sotia prin care ea sa nu aiba nici o pretentie la apartament? Aceeasi problema e si cu terenul dat sorei mele.
Actul provenit de la parintii mei trebuie in asa fel facut incat sa nu fie atacabil in nici un moment de catre sora mea sau de catre mine.
Multumesc anticipat.
Modalitatea de a vă transmite apartamentul ca bun propriu este donaţia. Dacă şi sora va beneficia de o donaţie echivalentă valoric, nu va mai avea niciun interes să ceară reducţiunea donaţiei după moartea părinţilor.

Dacă părinţii vor să vă vîndă apartamentul, nu puteţi face nicio tranzacţie cu soţia privind natura bunului cumpărat, acesta devenind bun comun în conformitate cu art.30 C.fam.
popd_ms a scris:

Am o situatie complicata si as avea nevoie de un sfat (cel putin sa stiu de unde sa incep demersurile).
Sunt impreuna cu actuala sotie de peste 10 ani si de 5 ani suntem casatoriti. Treaba a inceput sa se complice cand sora mea s-a casatorit cu fratele sotiei (asta s-a intamplat mai de curand).
Problema mea actuala este urmatoarea:
Parintii mei ne-au dat, mie, un apartament iar, sorei mele, un teren de casa. Valoarea ambelor fiind aproximativ egala. In momentul de fata, "dat" este doar verbal, dar exista intentia de a ne da cele doua proprietati si in scris printr-o tranzactie. Problema e ca parintii doresc sa-mi dea apartamentul doar mie, nu ca si proprietate comuna cu sotia. In ce mod se poate face asa ceva? Pot ei sa ne dea apartamentul printr-o tranzactie si eu sa fac un act cu sotia prin care ea sa nu aiba nici o pretentie la apartament? Aceeasi problema e si cu terenul dat sorei mele.
Actul provenit de la parintii mei trebuie in asa fel facut incat sa nu fie atacabil in nici un moment de catre sora mea sau de catre mine.
Multumesc anticipat.

Proprietatile dobandite in timpul casatoriei , indiferent de la cine provin , sunt considerate bunuri comune si , in caz de divort , fac parte din masa partajabila.
Atata timp cat parintii dvs doresc sa va lase echitabil si dvs si sorei cate o proprietate pot incheia acte de donatie cu fiecare in parte! B-)
Din pacate cam tot ce dobanditi in timpul casatoriei se imparte cu sotia. Cred ca cel mai bine v-ar sfatui un notar, daca din experienta dansului va poate ajuta cu o informatie legata de vreun posibil contract care sa va dea drepturi doar dvs.

cu respect
in cazul unui divort, donatiile pe care unul dintre soti le-a primit in timpul casatoriei nu vor fi incluse in masa partajabila.
donatiile si mostenirile sunt personale.

parintii va pot face si dvs si sorei dvs , acte de donatie cu scutire de raport .
annajanette a scris:

Din pacate cam tot ce dobanditi in timpul casatoriei se imparte cu sotia. Cred ca cel mai bine v-ar sfatui un notar, daca din experienta dansului va poate ajuta cu o informatie legata de vreun posibil contract care sa va dea drepturi doar dvs.

cu respect

Prin donaţie poate dobîndi bunuri proprii. La fel şi prin succesiune. La fel şi pentru situaţiile prevăzute de art.31 C.fam.

Deci, nu cam tot se împarte cu soţia. Doar o parte.

:bow: