Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... tranzactie intre rude de grad I
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

tranzactie intre rude de grad I

Am o situatie complicata si as avea nevoie de un sfat (cel putin sa stiu de unde sa incep demersurile).
Sunt impreuna cu actuala sotie de peste 10 ani si de 5 ani suntem casatoriti. Treaba a inceput sa se complice cand sora mea s-a casatorit cu fratele sotiei (asta s-a intamplat mai de curand).
Problema mea actuala este urmatoarea:
Parintii mei ne-au dat, mie, un apartament iar, sorei mele, un teren de casa. Valoarea ambelor fiind aproximativ egala. In momentul de fata, "dat" este doar verbal, dar exista intentia de a ne da cele doua proprietati si in scris printr-o tranzactie. Problema e ca parintii doresc sa-mi dea apartamentul doar mie, nu ca si proprietate comuna cu sotia. In ce mod se poate face asa ceva? Pot ei sa ne dea apartamentul printr-o tranzactie si eu sa fac un act cu sotia prin care ea sa nu aiba nici o pretentie la apartament? Aceeasi problema e si cu terenul dat sorei mele.
Actul provenit de la parintii mei trebuie in asa fel facut incat sa nu fie atacabil in nici un moment de catre sora mea sau de catre mine.
Multumesc anticipat.
Din punctul meu de vedere va-as sfatui sa mergeti la notar pentru ca parintii sa faca un testament in care sa prevada cui si ce i revine dupa decesul lor.
Astfel, veti fi sigur ca doar d-voastra aveti dreptul proprietate asupra apartamentului, iar in cazul in care ar aparea probleme cu sora d-voastra. amandoi sunteti in situatie de egalitate(revocand testamentul veti veni la succesiune in cote egale si asupra apartamentului cat si asupra terenului si casei).
Oricum consultati un notar.
gabescu a scris:

Din punctul meu de vedere va-as sfatui sa mergeti la notar pentru ca parintii sa faca un testament in care sa prevada cui si ce i revine dupa decesul lor.
Astfel, veti fi sigur ca doar d-voastra aveti dreptul proprietate asupra apartamentului, iar in cazul in care ar aparea probleme cu sora d-voastra. amandoi sunteti in situatie de egalitate(revocand testamentul veti veni la succesiune in cote egale si asupra apartamentului cat si asupra terenului si casei).
Oricum consultati un notar.

Testamentul este tot atît de sigur cît o promisiune verbală, el putînd fi oricînd revocat de către testator, chiar şi printr-un testament olograf. Revocarea testamentului de către testator poate fi parţială. Soluţia este transmiterea bunurilor încă din timpul vieţii.

Sau nu vorbeaţi despre revocare, ci despre reducţiunea după deschiderea succesiunii?
Din eroare am scris revocare in locul reductiunii.
Mi s-a parut mai corecta varianta testamentului, avand in vedere vointa de netagaduit al parintilor de a transfera drepturile de proprietate asupra bunurilor supuse discutiei, dar si dorinta expresa a utilizatorului de a fi doar el proprietar si nu si sotia sa.

Dar si donatia face obiectul reductiunii.
intre timp m-am mai interesat si am gasit asta:
Bunurile dobândite în timpul casatoriei prin mostenire, legat sau donatie, afara de cazul în care dispunatorul a prevazut ca ele vor fi comune. Bunurile dobândite prin mostenire, legat sau donatie în timpul casatoriei devin bunuri proprii datorita caracterului personal al dobândirii lor. Daca bunurile dobândite prin mostenire ar deveni comune s-ar încalca devolutiunea succesorala stabilita de lege. În ceea ce priveste liberalitatile (donatiile si legatele) sunt acte cu titlu gratuit facute în considerarea persoanei gratificate. Astfel, bunurile dobândite prin donatie si legat sunt bunuri proprii întrucât se tine cont de vointa dispunatorului. Bunurile dobândite prin donatie sunt proprii, fie ca este vorba de donatie directa, indirecta, deghizata sau dar manual.