Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire-moare unul din soti/nu sunt copii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire-moare unul din soti/nu sunt copii

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati/indrumati in vederea intelegerii si rezolvarii unui mare mister.
Pornesc de la o intrebare care va genera o alta, si probabil o alta...
Am 32 ani, sunt casatorita, nu avem copii si nici nu vom avea.
In acest caz, la moartea unuia dintre soti, cum se imparte un imobil cumparat de cei doi soti in timpul casatoriei????
Care este articolul de lege care reglementeaza acest aspect?

Multumesc anticipat pentru suport.
Spuneti-mi va rog frumos ,Daca tatal meu doamne fereste moare,avind in vedere ca mama lui a murit si are doi copii ,mostenirea revine tatalui meu si unchiului ,mostenirea nu ne revine noua?????
Si mai spunetimi va rog daca unchiul meu are putea sa faca ceva mijmoace cu actele sa ia el tott...