Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort- partaj
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort- partaj

Doresc sa divortez si am nevoie de cateva informatii. E o casnicie de 13 ani, doi copii minori 4 si 9 ani. Avem un apartament cumparat in timpul casniciei proprietari suntem amandoi doar că apartamentul sa cumparat din vanzarea altui apartament ce ii apartinea tatalui meu ( am acte de vanz- cumparare si pe respectivul ap.) Vreau sa stiu in acest caz sotul meu ce drept are asupra apartamentului, si daca se poate dovedi ca nu a contribuit cu nimic la cumpararea ap. mai are vreun drept si care ar fi acela? Multumesc!
Buna seara,
In privinta partajului, va trebui sa dovediti cu acte si martori ca ati avut o contributie peste 50% la cumpararea apartamentului. In caz contrar, acesta se imparte jumatate, jumatate.