Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale SRL cu datorii - cum pot sa-l fac inactiv?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

SRL cu datorii - cum pot sa-l fac inactiv?

Buna ziua. Am un SRL care - din cauza unui cec fara acoperire primit acum citiva ani, a ramas cu datorii neplatite la furnizori (in nr de 2). Pentru ca vinzarile au scazut atit de mult, incit nu mai pot plati nici impozitul forfetar, as vrea sa-l trec in iinactivitate sau sa-l inchid. Este posibil? Care ar fi procedura?

Va multumesc!
multumesc tuturor pt raspunsuri.

@ mihaigrigore si @ gabescu

Dar ce se intimpla cu datoriile daca procedez intr-unul din aceste moduri descrise de voi? pot sa le mai platesc in continuare, din fonduri proprii? Am auzit ca ar fi o varianta, sa dau o declaratie in nume personal, adica sa fac o intelegere cu cei doi furnizori, cu care am relatii foarte bune si nu pot sa ma fac ca nu mai am datorii si nu ma intereseaza, si sa platesc - esalonat - datoria firmei, sa zicem din salariul meu, in timp ce firma sa treaca in inactivitate? Sau singura varianta este sa o tin activa pina reusesc sa achit acele datorii?

@ bossman, mersi, dar asa nu!