Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Hotarare definitiva
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Hotarare definitiva

Buna ziua. Este vorba despre un proces pentru suspendarea unui permis auto. S-a judecat in instanta,a pierdut si nu a depus la timp recursul ( am crezut ca termenul este de 10 zile de la data comunicarii,dar era de la data sentintei.) In aceasta situatie hotararea devine definitiva si irevocabila de la data pronuntarii sau de la data cand se incheie cele 10 zile in care se putea depune recursul ? Multumesc.
Trebuie să reveniți cu clarificări pentru că mesajul dvs. conține date eronate. Hotărârile pronunțate în plângeri nu se mai atacă cu recurs, ci cu apel. Termenul de atacare a unei astfel de hotărâri nu a fost niciodată de 10 zile și nu a curs niciodată de la pronunțare, ci de la comunicarea ei.