Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... retrocedarea padurilor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

retrocedarea padurilor

am un testament autentic din care reiese ca sunt in drept,sa revendic o suprafata indiviza dintr-o anumita zona forestiera. ce trebuie sa fac?
Aţi mai postat odată întrebarea, aşa că vă ofer acelaşi răspuns:
Din pacate pentru dvs., termenul de retrocedare a terenurilor (inclusiv a padurilor) prin Legea 18/1991 sau prin legile funciare ulterioare acesteia a expirat cam de mult. Aceasta, în cazul că vă referiţi la acest tip de retrocedare. Deşi, dacă pădurea era confiscată de stat în perioada comunistă, testamentul nu o putea include. Ar fi util să oferiţi câteva detalii (ce prevede testamentul, de la cine vreţi să revendicaţi, ce statut are suprafaţa respectivă de pădure - este în proprietatea statului, este în proprietate privată)
testamentul este original,editat in 1936. citez-testez tot dreptul meu indiviz ce ni-se cuvine mie din padurea mosneneasca a mosnenilor........ testamentul este editat in fata unui notar ! insist pe originalitate ! cum ma puteti ajuta?
Trebuia sa faceti cerere de reconstituire a dreptului de proprietate, conform Legii 18/1991 sau a celorlaltre doua legi funciare aparute in 1997 si în anul 2000. Dacă în intervalele menţionate în aceste legi nu aţi depus la primaria de care apartine padurea cerere de retrocedare, acum nu mai puteti face nimic, din pacate.