avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 984 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzati de furt de catre patron restaurant
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzati de furt de catre patron restaurant

Buna ziua, suntem trei persoane acuzate de furt ! Dar in substanta se ascunde neplata salariilor ! Am lucrat ca bucatar intr-un restaurant din Brasov pana pe data de 03.01.2016. Am lucrat in noaptea de revelion- Dupa servirea la mese ospatarii au adus inapoi resturi de mancare . ,, Patronul a spus verbal -Puteti alege cei bun si sa luati restul aruncati la gunoi,, Un coleg bucatar care are animale acasa a pus in saci de plastic resturile ..... RETINETI : Totul sa facut intr-o bucatarie supravegheata video.... Fara ca cineva sa se fereasca ,pentru ca aveam acordul patronului ! In restaurant inca mai erau clienti , unul dintre bucatari a scos sacii (pungi de plastic ) cu mancare ramasa afara pentru ai lua la plecare, pentru ca nu puteam pleca printre clienti cu pungile in care se gaseau resturi.....
Patronul promisese fiecaruia dintre noi pentru noaptea de revelion un bonus de 450 lei / persoana.+salariu care trebuia sa-l luam. STUPOARE : Pe data de 3 ianuarie, cand am mers la serviciu am muncit si seara la plecare cand am cerut salariu + bonusul, patronul a spus ca nu ne mai da nici un ban si ca are inregistrari video in care se dovedeste ca am furat si ca ne va reclama la politie ! Intradevar sau luat resturile ramase de la revelion- A fost acordul verbal al patronului ( cetatean strain ) Intradevar noi la plecare am iesit prin restaurat supa care un coleg a mers si a luat pungile... adevarat este ! EXPLIC - Totul se pare ca afost premeditat de patron.In luna decembrie 2015 o colega a constatat ca nu avea CAS platit si sa revoltat. De atunci patronul si-a adus conationali in bucatarie si restaurant pentru ca noi sa fim dati afara si inlocuiti cu rudele patronului cetatean comunitar. Cert este ca nu ne-a dat salariile si prin alte persoane ne ameninta ca daca RECLAMAM la ITM ne va face plangeri penale pentru furt ....
Noi colegii nu stim ce sa facem pentru ca ne este teama... Unul dintre noi a spus sa mergem sa-l denuntam noi si sa explicam politiei adevarul. Ca de fapt se urmareste neplata salariilor care reprezinta o suma de bani ! Ce sfaturi ne puteti da ? Va multumim 1
~ Conținut șters la cerere ~
Cazul e destul de neclar dar se poate lamuri.

Pe filmare se va vedea ce ati facut.
Daca aveti si martori care sa declare ca patronul a spus sa luati resturile este in regula.

Eu v-am spus pe scurt dar e bine sa analizati cu avocatul dvs. toate detaliile cazului deoarece sunt mai multe amanunte care trebuie analizate.

Sa nu va duceti fara avocat la audiere pentru ca politistul e posibil sa scrie ce vrea el si nu ce declarati dvs.

Eu cunosc un caz unde s-a luat mancare cum ca seful ar fi zis ca este expirata si respectivii au ajuns dupa gratii si au stat cateva luni bune.

Nu a fost cazul meu dar cunosc amanunte deoarece am fost la grefa la persoana arestata ca sa vorbesc cu ea fara sa o reprezint insa la proces.

Mai depinde si ce prejudiciu se sustine ca exista in cazul dvs.
Buna ziua, Da pe filmare se vede ca au fost luate resturi din farfurii si puse in pungi de plastic Pe filmari se vede cum o colega a luat pungile si le-a bagat in masina fiului ei. Cunosteam faptul ca suntem supravegeati video non stop. Nimeni nu sa ferit ,nimeni nu sa ascuns de aceste camere de filmat. Dup orele 2 noaptea de revelion patronul a spus sa luam resturile. Suntem 3 persoane acuzate: Bucatar sef, Bucatar si, femeia de la vase.
Domnule avocat in bucatarie am fost cele trei persoane acuzate plus patronul plus o femeie ruda a patronulul cetatean italian care sa reintors in italia. In rest nu a fost nimeni. Spun adevarul ca patronul era sub influenta bauturilor alcoolice era noatea de revelion.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Acuzati de furt de la locul de munca cu inregistrari video doar partiale.patronul nu a dat toata inregistrarea politiei ContSters377560 ContSters377560 suntem trei persoane acuzate de furt ! Dar in substanta se ascunde neplata salariilor ! Am lucrat ca bucatar intr-un restaurant din Brasov pana pe data de ... (vezi toată discuția)
Teapa cu acreditarea itm eu_inginer eu_inginer Sunt o nefericita, care a plecat la munca in Cipru printr-o firma de intermediere acreditata ITM din Constanta ... si am luat teapa. As vrea sa imi recuperez ... (vezi toată discuția)
Furt la locul de munca hutanu adriana hutanu adriana in noaptea de revelion ma aflam la locul meu de munca ,lucrand ca si receptionera dar tot in acea noapte aveam in atributie de a sevii 50 de pers in ... (vezi toată discuția)