avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 698 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pacalit de sotie. E copilul altuia.
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pacalit de sotie. E copilul altuia.

Am avut o sotie timp de 1 an. Am divortat am platit pensie 9 ani. Copilul are acuma 10 ani. Femeia mi-a aruncat in fata ca nici macar nu e copilul meu. Am vazut-o cu un alt tip iar copilul semana perfect pe el. Perfect.

Ce pot face? Eu am recunoscut ca e copilul meu :( pot sa-l reneg?
N-am inteles nimic. Macar pe viitor cand vine una la mine ca are un copil cu mine ce trbuie sa fac?
Daca nu ati inteles nimic inseamna ca acel copil este al dvs.
Adica as paria ca este copilul dvs.
Daca veti contesta eu cred ca veti pierde din acest motiv si daca ati trece de termenul de 3 ani.

Aveti cai legale care sunt simple de parcurs daca va pricepeti sa le parcurgeti.
Aveti actiuni in justitie cu argumentari in fapt si in drept.

Poate ca doar mie imi pare simplu dar chiar este simplu...

Un copil care stiti ca nu este al dvs. este evident ca puteti dovedi ca nu este.
Nu e logic?

Cu termenul de 3 ani e apa de ploaie si nu exista probleme daca argumentati in fapt si in drept corespunzator...

Daca la un copil de 10 ani se poate cum nu se poate contesta la un copil mai mic?

Sau ati dori sa va redacatez in fapt si in drept o actiune in justitie ca sa fie clar de tot ceea ce este?
Nu cred ca se procedeaza in acest mod...pe forum...
Sau...cel putin nu am auzit de asa ceva...


Ultima modificare: Sâmbătă, 9 Ianuarie 2016
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
intrb a scris:

N-am inteles nimic. Macar pe viitor cand vine una la mine ca are un copil cu mine ce trbuie sa fac?


Pe viitor vi se aplica noul cod, dacă va mai spune alta ca nu e copilul dvs, termenul de prescripție curge de la acea data.
Mult succes în viitor.
Acesta, în opinia mea, rămâne copilul dvs.
Claudiu, nu inteleg nimic. Nu se aplica termenul de 6 luni? Nu asa era atuci? trebuie sa vedem care e data nasterii copilului, sigur...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divort cu minor, alt tata decat sotul mamei dana211 dana211 BUNA SEARA ! fratele meu se afla in divort cu sotia si disputa custodia unui minor pe care fratele l-a crescut de mic si de ceva vreme a aflat ca nu ... (vezi toată discuția)
Paternitate someone someone Buna! Am si eu o problema. Un prieten are un copil cu o tanara, ce nu era inca divortata in momentul conceptiei. Copilul s-a nascut pe parcursul procesului de ... (vezi toată discuția)
Schimbare paternitate ContSters77134 ContSters77134 Buna ziua, Am nevoie de un sfat. Am un copil nascut in noiembrie 2008, tatal biologic fiind din afara casatoriei, la nastere copilul a primit totusi numele ... (vezi toată discuția)