Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Insarcinata in CCC
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Insarcinata in CCC

Buna seara !
Sunt mamica unei fetite de 1 an 4 luni si sunt din nou insarcinata !
Pe 4-5 august trebuie sa ma reintorc la munca iar eu voi naste la sf lunii august ! Cum trebuie sa procedez pentru a beneficia de imdemnizatie pentru bebe 2 !Multumesc
1. Dupa ce se termina concediul crestere copil pentru primul copil (CCC1) faceti o cerere catre angajator prin care solicitati incetarea suspendarii contractului individual de munca (CIM) si reluarea activitatii.

2. Cu aceeasi data cu care solicitati reluarea activitatii prezentati angajatorului certificat medical pentru concediul de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. Dupa terminarea concediului de maternitate veti putea solicita CCC2 procedand la fel ca atunci cand ati intrat in CCC1.