avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... nume dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

nume dupa divort

buna ziua...am o mare problema...sunt intr-un proces de divort pe cale amiabila adica eu am intetat divortul fostul sot e de acord ca la prima sentinta sa semneze si casatoria se va incheia...pana aici toate bune si frumoase...marea problema e ca nu e de acord ca eu sa pastrez numele de familie dobandit prin casatorie....intrebarea mea e in cat timp sunt obligata sa-mi schimb toate actele?si daca eu vrea sa cumpar o proprietate ca bun propriu dupa divort dar avand inca numele fostului sot e o problema?incerc sa fiu mai explicita. inaintea casatoriei numele de familie era x dupa casatorie e y dupa divort e tot y ca numi pot permite sa revin n tara si sa stau prea mult timp pentru a redeveni cu numele de familie x pot cumpara o proprietate cu numele y ca apoi cand voi reusi sa schimb toate actele sa redevina pe numele de x?fara ca acest lucru sa-mi dauneze legal?si inca ceva daca eu port inca numele y imi iau o proprietate tot cu numele y dar o cumpar dupa divort aceasta nu mai e un bun comun corect?multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Justitiarul711 , utilizator 17:40, 11 Ianuarie 2016
Trebuie sa va schimbati actele in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii. Daca nu aveti timp puteti merge la ambasada si imputerniciti o persoana aflata in tara care sa va schimbe buletinul.
Daca va cumparati o casa pe numele fostului folositi un nume pe care dvs. nu-l mai aveti si dupa parerea mea semnati in fals, riscand sa fiti trimisa ulterior la rectificat de acte, ceea ce inseamna bani si timp. Nu e vorba ca e bun comun e vorba ca dvs.nu mai aveti dreptul legal de a mai folosi acel nume.
Ultima modificare: Luni, 11 Ianuarie 2016
Justitiarul711, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nume dupa divort-achizitionare imobil alina30ro alina30ro buna ziua...am o mare problema...sunt intr-un proces de divort pe cale amiabila adica eu am intetat divortul fostul sot e de acord ca la prima sentinta sa ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune avocatgroman avocatgroman buna seara, x si y cumpara in timpul concubinajului un imobil, dar numai x este trecut pe act. la 3 luni de la achizitie x si y se casatoresc. un an mai ... (vezi toată discuția)
Schimbare nume de familie (fara divorț). este posibil în românia pentru soțul cetățean străin? dan_daniel dan_daniel Sotia mea este cetatean strain (non-UE), suntem casatoriti de 9 ani de zile, iar pe certificatul de casatorie, la numele de familie dupa casatorie, este trecut ... (vezi toată discuția)