Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... nume dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

nume dupa divort

buna ziua...am o mare problema...sunt intr-un proces de divort pe cale amiabila adica eu am intetat divortul fostul sot e de acord ca la prima sentinta sa semneze si casatoria se va incheia...pana aici toate bune si frumoase...marea problema e ca nu e de acord ca eu sa pastrez numele de familie dobandit prin casatorie....intrebarea mea e in cat timp sunt obligata sa-mi schimb toate actele?si daca eu vrea sa cumpar o proprietate ca bun propriu dupa divort dar avand inca numele fostului sot e o problema?incerc sa fiu mai explicita. inaintea casatoriei numele de familie era x dupa casatorie e y dupa divort e tot y ca numi pot permite sa revin n tara si sa stau prea mult timp pentru a redeveni cu numele de familie x pot cumpara o proprietate cu numele y ca apoi cand voi reusi sa schimb toate actele sa redevina pe numele de x?fara ca acest lucru sa-mi dauneze legal?si inca ceva daca eu port inca numele y imi iau o proprietate tot cu numele y dar o cumpar dupa divort aceasta nu mai e un bun comun corect?multumesc anticipat
Trebuie sa va schimbati actele in termen de 15 zile de la ramanerea definitiva a hotararii. Daca nu aveti timp puteti merge la ambasada si imputerniciti o persoana aflata in tara care sa va schimbe buletinul.
Daca va cumparati o casa pe numele fostului folositi un nume pe care dvs. nu-l mai aveti si dupa parerea mea semnati in fals, riscand sa fiti trimisa ulterior la rectificat de acte, ceea ce inseamna bani si timp. Nu e vorba ca e bun comun e vorba ca dvs.nu mai aveti dreptul legal de a mai folosi acel nume.
Justitiarul711, utilizator