avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 988 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Nume dupa divort-achizitionare imobil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Nume dupa divort-achizitionare imobil

buna ziua...am o mare problema...sunt intr-un proces de divort pe cale amiabila adica eu am intetat divortul fostul sot e de acord ca la prima sentinta sa semneze si casatoria se va incheia...pana aici toate bune si frumoase...marea problema e ca nu e de acord ca eu sa pastrez numele de familie dobandit prin casatorie....intrebarea mea e in cat timp sunt obligata sa-mi schimb toate actele?si daca eu vrea sa cumpar o proprietate ca bun propriu dupa divort dar avand inca numele fostului sot e o problema?incerc sa fiu mai explicita. inaintea casatoriei numele de familie era x dupa casatorie e y dupa divort e tot y ca numi pot permite sa revin n tara si sa stau prea mult timp pentru a redeveni cu numele de familie x pot cumpara o proprietate cu numele y ca apoi cand voi reusi sa schimb toate actele sa redevina pe numele de x?fara ca acest lucru sa-mi dauneze legal?si inca ceva daca eu port inca numele y imi iau o proprietate tot cu numele y dar o cumpar dupa divort aceasta nu mai e un bun comun corect?multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: CRM2013 , utilizator 10:09, 14 Ianuarie 2016
Doamna..indiferent de ce nume purtati, x de fata si y casatorita, logic este ca daca ati divortat la data de..sa zicem 14 ianuarie..inseamna ca daca veti cumpara o casa pe data de 20 ianuarie, chiar daca va numiti y , este clar ca prin actul de divort anterior, bunul va apartine dvs, e bun personal. Ca sa fiti sigura, poate e bine sa specificati in actul respectiv, la cumparator - doamna y , nascuta x , sau..sa-l puneti pe sot sa semneze o declaratie ca nu este propietar. Depinde si ce spune legea din tara unde cumparati.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nume dupa divort alina30ro alina30ro buna ziua...am o mare problema...sunt intr-un proces de divort pe cale amiabila adica eu am intetat divortul fostul sot e de acord ca la prima sentinta sa ... (vezi toată discuția)
Pasaport roman expirat Cuvint Cuvint Buna ziua, locuiesc in Canada, provincia Quebec. In momentul cand am intrat in Canada eram casatorita si purtam numele sotului X, dar in provincia Quebec ... (vezi toată discuția)
Partaj bunuri comune avocatgroman avocatgroman buna seara, x si y cumpara in timpul concubinajului un imobil, dar numai x este trecut pe act. la 3 luni de la achizitie x si y se casatoresc. un an mai ... (vezi toată discuția)