Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua ,va rog frumos sa-mi raspundeti la urmatoarea intrebare .Am o fiica in anul 2 la o scoala postliceala ,este insarcinata si vreau sa stiu daca beneficiaza de indemnizatia pentru cresterea copilului si care este cuantumul acesteia?Va multumesc.
1. Daca in cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii) este eleva la zi la postliceala va beneficia de indemnizatie pentru concediu crestere copil (CCC).

2. Cuantumul indemnizatiei va fi de 600 lei lunar la care se mai adauga si alocatia de stat pentru copii de 200 lei lunar pana implineste copilul 2 ani si apoi de 84 lei lunar pana la 18 ani.