avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 447 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Intrebare despre iesirea unor minori din tara .
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Intrebare despre iesirea unor minori din tara .

Buna ziua ; daca mama primeste spre ingrijire si educare minorii , dupa divort , poate pleca din tara pt o perioada scurta de timp cu ei fara sa imi ceara acordul ?
Ce ar trebui sa contina declaratia mea pt a nu-si face de cap cum vrea ea ?
Cel mai recent răspuns: Liliana Gradinaru , Avocat 13:16, 13 Ianuarie 2016
Nu sunteți decăzut din drepturi, dar nici nu aveți prea multe, ca ex. mama poate ieși din tara fără sa aibă nevoie de acordul dvs.
Unde se duce cu copiii, care e scopul călătoriei?
Când ați divortat?
Da, aparent mama are autoritate exclusiva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rog lămurire custodie comuna ContSters193379 ContSters193379 Rog să-mi spuneți exact ce anume inseamnă această custodie comună,ce se schimbă dacă ii va fi acordată fostului soț:? Copilul imi este încredințat ... (vezi toată discuția)
Sentinta de divort / nelamuriri silster silster Prin sentinta de divort s-a hotarit : - desface prin comun acord casatoria - autoritatea parinteasca va fi exercitata de catre ambele parti ... (vezi toată discuția)
Ci la 14 ani. parinti divortati giordano giordano Buna seara! Un copil încredinţat mamei spre creştere şi educare prin hotarâre judecătorească. Din hotărâre rezulta ca tata nu este decăzut din ... (vezi toată discuția)