Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Returnare produs achizionat din magazin
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Returnare produs achizionat din magazin

Buna ziua,

Vineri, 08.01.2016 am comandat online si ridicat de la sediul vanzatorului un telefon platind cu card de rate.

Astazi, dorind sa-l returnez pentru ca este un produs prost, furnizorul imi spune ca ridicand produsul din magazin, nu beneficiez de cele 14 zile de returnare conform OUG 34/2014.

Ce pot face?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri.
Buna ziua,
Pentru ca nu vrea el sa vi le acorde
Depuneti telefonul si solicitati returnarea banilor.
E dreptul dumneavoastra.
Daca refuza il actionati in instanta dar tr sa-i solicitati refuz scris.
E putin mai delicata problema decat pare pentru ca la livrarea din magazin se presupune ca ati avut posibilitatea sa verificati vizual si functional produsul inainte de a-l plati. Probabil ca si pe site-ul lor scrie asta. Sau nu?

Doar o reclamatie la ANPC va poate lamuri. Incercati, n-aveti ce pierde. Se poate face online:
[ link extern ]
Ares-3 a scris:

E putin mai delicata problema decat pare pentru ca la livrarea din magazin se presupune ca ati avut posibilitatea sa verificati vizual si functional produsul inainte de a-l plati. Probabil ca si pe site-ul lor scrie asta. Sau nu?

Doar o reclamatie la ANPC va poate lamuri. Incercati, n-aveti ce pierde. Se poate face online:
[ link extern ]

una e sa-l vezi ca arata estetic ok si alta e sa-ti daui seama ca nu are unda sau se restarteaza sau alte o mie de posibile defecte de hard sau soft pe care nu avea cum sa le depisteze in fata tejghelei
Ce spuneti dvs., AlexTurbo, e problema de garantie. Aici e vorba de returnarea produselor comandate online.