avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1015 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Nerespectare antecontract
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Nerespectare antecontract

Am avut un antecontract cu un dezvoltator pana pe 31.12.2015,am platit un avans de 5000 euro!ce pot face?I-am trimis notificare prin intermediul unei avocate dar nimic,ce pot face?
Cel mai recent răspuns: lalala345 , utilizator 15:12, 11 Ianuarie 2016
buna ziua.
actionati conform clauzelor din antecontract!
Buna ziua,
Va trebui sa il actionati in instanta si sa solicitati sa va restituie dublul sumei.
Daca tot ati contactat un avocat e bine.
Nu ați vorbit cu avocatul și ce variante aveți?
Aveți calea justiției sau sa așteptați.
Va puteți judeca conform contractului care este legea părților.

Nu e bine sa va băgați în asa contracte ca uitați ce pățiți.
Va multumesc pentru raspunsuri!Ideea este ca eu am investit in finisaje niste banuti!se pot cere daune?
ganditi-va ca totusi el a vrut restul de bani in decembrie si nu am fost de acord si bine am facut!!Chiar asa s-a ajuns in Romania sa luam tepe de la samsari?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Nerespectare contract de rezervare apartament jojo2 jojo2 Am incheiat un contract de rezervare al unei garsoniere in 15 iulie 2015 in calitate de promitent cumparator si am achitat in aceeasi zi 500 de ... (vezi toată discuția)
Valabilitate antecontract cumparare casa viorel2rusu viorel2rusu Buna ziua, am un antecontract de cumparare a unui imobil in care sunt precizate urmatoarele: " Prezentul antecontract are valabilitate pana la data ... (vezi toată discuția)
Tva imobiliare de la 19% la 5%, antecontract semnat in 2021, blocul se finalizeaza 2022 ElenaC84 ElenaC84 Buna ziua, Am dat avans pentru un apartament cu 3 camere intr-un bloc in constructie cu termen de finalizare in 2022 (pret apt 116k+TVA 19% =137.000) . ... (vezi toată discuția)