Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort cu minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort cu minor

Buna ziua ,

Am o nelamurire si nu stiu cum sa rezolv ... Eu si sotul vrem sa divortam , avem un copil minor de 2 ani si 4 luni ; Am inteles ca pt punerea in rol a divortului sunt legale 30 de zile calendaristice pentru a se oficializa . El pleaca din tara si nu stiu cand va mai venii.
Exista o cale sa se rezolve , o procura orice ?

In alta ordine de idei , ce inseamna instanta ? Care sunt pasii de urmat si in ce consta ( timp , criterii ) in functie de caz . :O:O:O
Buna ziua,
daca doriti sa divortati si sotul pleaca atunci formulati o cerere la judecatoria pe raza careia locuiti si, daca sotul va fi paratul, nu trebuie sa se prezinte in instanta.
Va sfatuiesc sa va adresati unui avocat.
Dacă el pleca nu puteți divorta la notar.
La instanta poate fi simplu sau complicat.
Când se întoarce el în tara?
Nu am idee cand se va intoarce ; pot fii 6 luni sau chiar un an ;
Introduceti cererea de divort in instanta. Daca paratul nu doreste sa se prezinte sau nu este de gasit, instanta va desemna un curator care sa-i apere interesele.
Va sfatuiesc sa va adresati Judecatoriei cu cerere si sa divortati asa.
Puteti sa solicitati sa nu se motiveze sentinta.