Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Incetarea contractului individual de munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Incetarea contractului individual de munca

Buna ziua,

Daca decizia de pensionare pentru limita de varsta a sosit la unitatea angajatoare in timp ce eu ma aflu in concediu de odihna sau/si medical, cand mi se poate desface contractul individual demunca de catre angajator?
Cat timp mai pot sa aman desfacerea contractului individual de munca, daca alternez concediu medical cu concediu de odihna ramas din 2015.
Angajatorul este obligat sa ma mentina pe post cat tip sunt in concediu medical sau concediu de odihna?
Va multumesc!
C.i.m. inceta de drept la data la data indeplinirii cumulative a conditiilor de varsta standard si a stagiului minim de cotizare pentru pensionare, potrivit art.56 alin.1 lit.c C.mun.

In acest caz, contractul individual de muncă mai poate înceta - daca nu s-a constatat incetarea lui de drept la data mentionata mai sus - astfel:
a) ca urmare a acordului părţilor, la data convenită de acestea;
b) ca urmare a voinţei unilaterale a uneia dintre părţi, în cazurile şi în condiţiile limitativ prevăzute de lege.
Cornel Vasile, Consilier juridic