Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de loviri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de loviri

Este vorba de o persoana care este acuzată ca a lovit o alta persoana. Acuzatia este falsa, iar martorul care putea confirma acest lucru a decedat între timp. Acu persoana fals vatamată a facut plangere si urmeaza procesul. Cum poate dovedi paratul ca este de fapt nevinovat? Poate primi daune ca a fost acuzat pe nedrept?
Magdalena09, utilizator
Ce putea confirma martorul, ca fapta exista sau ca nu exista?
Ca fapta nu exista. Paratul nu l-a lovit pe reclamant.
Magdalena09, utilizator
Ala nu-i reclamat, este petent sau cel mult parte vatamata, caz in care se pune intrebarea, petentul cum dovedeste ca a fost lovit? Mai clar, care sunt probele administrate in dosar?
Petentul nu are nici o proba la dosar. Initial a facut o plangere la Parchet care i-a fost respinsa. Acu a facut din nou plangere pe acelasi motiv si i a fost aprobata.
S-a pus in miscare actiunea penala? Au fost audiate partile? Care este stadiul dosarului?
Conteaza mai multe aspecte, cred ca nu se poate comenta doar pe baza celor cateva cuvinte scrise de dvs.