Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Acuzatie de loviri
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Acuzatie de loviri

Este vorba de o persoana care este acuzată ca a lovit o alta persoana. Acuzatia este falsa, iar martorul care putea confirma acest lucru a decedat între timp. Acu persoana fals vatamată a facut plangere si urmeaza procesul. Cum poate dovedi paratul ca este de fapt nevinovat? Poate primi daune ca a fost acuzat pe nedrept?
Magdalena09, utilizator
Acu urmeaza sa fie audiate prima data partile(maine). Persoana care este acuzata este un om batran, cunoscut de toata lumea ca o persoana linistita si la locul ei, iar petentul are plangeri si cereri de chemare în judecata pentru toti vecinii lui, chiar si la adresa politiei are nemultumiri. Toata lumea e „impotriva lui” (a petentului), cam asa ceva se întelege.
Pai vedeti? In primul mesaj ati scris ca :
Magdalena09 a scris:
[...] Acu persoana fals vatamată a facut plangere si urmeaza procesul.

Nu stim, nici noi nici dvs. daca urmeaza sau nu procesul. Deocamdata nu sunteti nici in faza de actiune penala, suntem in prima faza a cercetarilor. Se va da o solutie, o incadrare, daca va fi cazul. Apoi ori se pune /ori nu se pune in miscare actiunea penala.
Este prematur sa ne dam cu parerea.
Va multumesc mult pentru lamuriri!