Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Mostenire

Buna ziua,

Mama a mostenit de la tatal ei (bunicul meu) mai multe parcele de pamant.
Pentru o parcela nu exista act de proprietate, numai o minuta in care este precizat ca bunicul a cumparat de la o femeie din sat acea bucata de pamant. Deasemenea in minuta este mentionat data tranzactiei si suma platita de bunicul meu femeii respective + semnatura unui martor.

Care sunt pasii pentru a intra in posesia acestei parcele si in acte.

Numai bine,
o actiune -hotarare care sa tine loc de act autentic de vanzare-cumparare (daca in tot acest timp ati avut posesia terenului si cunoasteti mostenitorii vanzatorului) sau o actiune privind uzucapiunea daca indepliniti conditiile prevazute de lege
Multumesc pentru raspuns.
Terenul a fost in posesia familiei si folosit in tot acest timp.
Prima actiune se face la notar? Iar a doua cu un avocat?