Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... probleme divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

probleme divort

Buna

Sotia doreste sa divorteze de sot din urmatoarele motive : consum bautura alcoolica excesiva , violenta fizica si psihica .

Situatie : casa + 2 copii din care unu major

Sotul nu doreste cedarea dreptului asupra copilului minor pe durata procesului de divort , el fiind plecat din tara la munca in strainatate.
Refuza sa contribuie la orice plata.
Aducerea de acuzatii cu tenta sexuala explicita despre sotie (mama copilului) spuse minorului

Intrebare : se poate face ceva pentru obtinerea custodiei minorului de catre mama reamintind faptul ca tatal nu participa in nici un fel la cresterea minorului ?
Copilul major formulează personal cerere pentru acordarea pensiei de întreținere.