avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 787 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... RECURS SOMATIE DE PLATA OG 5/2001
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

RECURS SOMATIE DE PLATA OG 5/2001

Art. 8 pct. 3 din OG 5/2001 a abrogat recursul la cererea in anulare in materia somatiei de plata. Dar art. 9 pct. 2 face referire la respingerea sau neintroducerea recursului impotriva hotararii la cererea in anulare. Aceste modificari, aparute in urma Legii nr. 19/2004, dau posibilitatea exercitarii recursului sau nu ?
REVENIRE. RECURS OG 5/2001.
La ultimul rand referirea este evident la L. 195/2004 si nu 19.
Scuze.
Am discutat pana in prezent cu mai multi colegi si nimeni nu m-a lamurit cu privire la ratiunea mentinerii in textul actului normativ a referirilor la recurs din art. 9, daca art. 8 pct. 3 a fost abrogat expres.
consider ca a fost o omisiune a legii. deh, e greu de corelat.
oricum, hotararea de respingere a cererii de somatie de plata se da irevocabila pentru creditoare.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Somatie de plata - cai de atac OG 5/2001 -somatia de plata-, dupa modificarile din L.195/2004, prevede ca ordonanta respectiva poate fi atacata de debitor cu cerere in anulare (art.8 pct. ... (vezi toată discuția)
Competenta materiala sophia_sb sophia_sb Debitoarea a depus actiune in anulare impotriva somatiei de plata, prin care a fost obligata la plata unei sume de bani, in care a invocat si exceptia de ... (vezi toată discuția)
Citatie glia glia sfatuitima va rog am fost citata in judecata pt.somatie de platarespectiv 3 facturi neplatite[2006,2008,2009].Cele din 2009-am dovada platii,dar la celelalte ... (vezi toată discuția)