Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Suprafata teren intravilan mai mare cu 10% decat in ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Suprafata teren intravilan mai mare cu 10% decat in acte

Revin la o postare anterioara.Un vecin a facut cadastrul pentru imobilul detinut. Eu nu am documentatia cadastrala intocmita. Are in acte 2200mp intravilan si 3400 extravilan. Ma invecinez cu el doar pe partea de intravilan. La efectuarea cadastrului a intrat in terenul meu, in intravilan,astfel ca in cadastru apare cu suprafata de 3105mp intravilan si in extravilan cu 2496mp. Per total nu depaseste suprafata din acte. Am facut o sesizare la OCPI si am primit raspunsul halucinant ca totalul nu depaseste suprafata din acte si nu au avut motiv sa respinga documentatia, cand legea face distinctie clara intre intravilan si extravilan. Institutia asta, cu exceptia catorva, este o adunatura de tampiti. La ce se mai fac legi, ordine, etc daca nimeni nu respecta nimic? OCPI-ul asta nu are nici un fel de raspundere, indiferent ce tampenii face. In afara de plangere penala societatii de cadastru si inspectorului care a avizat documentatia, ce as putea sa mai fac?
Mentionez ca limita intravilan si extravilan nu a fost modificata.