Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... extras carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

extras carte funciara

Va rog, poate ca cineva imi poate explica partea a 2a din extrasul de cartea funciara:

A. Partea I. DESCRIEREA IMOBILULUI
"Unitate individuala"
Se descrie imobilul. Totul e clar.

B. Partea II. PROPRIETAR si ACTE
"Inscrieri privitoare la dreptul de proprietate si alte drepturi reale":

act nr. cvc sub nr 4488 din 10.11.2005 emis de NP .....
B1 Intabulare drept Proprietate ............ dobindit prin conventie , cota actuala 1/1
1) Dumitriu Dan, bun propriu

Hotarare judecatoreasca nr.300 din 04.03.2014 emisa de Tribunalul ..... in dosar nr. ...., definitiva si irevocabila
B2 Se noteaza decizie civila nr. 300 din 04.03.2014 emisa de Tribunalul ..... in dosar nr. ......., definitiva si irevocabila, prin care s-a admis actiunea formulata de Daniel Fergusson in contradictoriu cu Dumitriu Dan

C. Partea III. SARCINI
"Inscriere privind dezmembramientele dreptului de proprietate, drepturi reale de garantie si sarcini"
NU SUNT

Ce garantii, drepturi, imi confera inscrierea sentintei definitive, fara alte lamuriri?
Se pot instraina aceste garantii, drepturi?
Se poate inscrie sechestru pe aceste garantii, drepturi, pe inscrierea sentintei?
Va rog sa-mi iertati exprimarea, pt ca nu cunosc termenii potriviti.

daniel_fergusson, utilizator
nimeni care sa cunoasca cat de cat despre drepturi si inscrieri in cartea funciara?
daniel_fergusson a scris:
B2 Se noteaza decizie civila nr. 300 din 04.03.2014 emisa de Tribunalul

Ce prevede aceasta decizie? Prin aceasta se atribuie ceva, se recunoaste ceva...?

Buna ziua
Atat inscrierea completa cat si dispozitia finala a sentintei cu modificari posterioare sunt redactate de o forma complicata si difícil de explicat. Pot sa va trimit intr-un mesaj care sa nu se faca public, reproducerea inscrierii in cartea funciara cu date si nume reale, cat si reproducerea dispozitiei finala a sentintei cu date nume reale si modificari posterioare?
daniel_fergusson, utilizator
Am hotarat sa trimit mesaj public. Am sa incerc sa fiu cat mai exact. Reproduc inscrierea completa cu date si nume schimbate.

Hotarare judecatoreasca nr. decizia civila nr.689/.......... emisa de Tribunalul ..... in dosar 100/ ...., definitiva si irevocabila, incheiere nr. 62/............. definitiva, incheiere nr. 46/............ in dosar ................... decizia civila nr. 989/............. in dosar 100/........... definitiva si irevocabila

B2 Se noteaza decizie civila nr. 689/ .......... emisa de Tribunalul ..... in dosar 100/ ......., definitiva si irevocabila, incheiere nr. 62/ ........ definitiva, incheiere nr. 46/ ....... in dosar 100/ ......., decizia civila nr.989/ .......... in dosar nr.100/ ........ definitiva si irevocabila prin care se admite actiunea formulata de Fergusson Daniel in contradictoriu cu Dumitriu Dan, C.M., C.D., R.E. si R.E. si se constata nulitatea absoluta a cvc aut. sub nr. 4355/2002 la BNP B.L.
daniel_fergusson, utilizator
Acum am sa reproduc cat mai fidel decizia 689/......... a tribunalului si modificarile posterioare, cu date si nume schimbate.

Ora estimata .....
Complet ........
Tip solutie: Încheiere
Solutia pe scurt: Admite cererea de îndreptare eroare materială formulată de reclamantul apelant Fergusson Daniel. Dispune îndreptarea erorii materiale strecurate în dispozitivul deciziei civile nr. 689/ ..... a Tribunalului ..... pronunţată în Dosar 100/..........., în sensul că în loc de "Constata simulat contractul de vanzare-cumparare autentificat sub nr. 4355/3.12.2004 de BNP M. G. si A. R.", cum din eroare s-a trecut, urmează se va consemna la aliniatul 3: „Constata simulat contractul de vanzare-cumparare autentificat sub nr. 1215/12.04.2002 de BNP M. G. si A. R." cum este corect.
Document: Încheiere de şedinţă (secretă) ../.........

Ora estimata:.......
Complet: .......
Tip solutie: Amână cauza
Solutia pe scurt: Dispune îndreptarea din oficiu a erorii materiale strecurate în dispozitivul deciziei civile nr. 689/...... în sensul că se va menţiona " Constată nulitatea absolută a contractului de vânzare cumpărare autentificat sub nr. 4355/03.12.2004 de BNP B. A. L. în loc de " Constată nulitatea absolută a contractuluide vânzare cumpărare autentificat sub nr. 4355/12.04.2002 de BNP B. A. L. cum din eroare s-a menţionat
Document: Încheiere de şedinţă (secretă) ..../.......

Ora estimata: .........
Complet: ........
Tip solutie: Admitere apel
Solutia pe scurt: Admite cererea de apel formulată de reclamantul Fergusson Daniel împotriva sentinţei civile nr. 15690/.............. pronunţată de Judecătoria ........... pe care o schimbă în tot si în consecinţă: Admite acţiunea civilă formulată de reclamantul Fergusson Daniel în contradictoriu cu pârâţii Dumitriu Dan, C.M. în nume propriu şi ca reprezentant legal al minorului C.D., R.E. şi R.E.. Constată simulat contractul de vânzare – cumpărare autentificat sub nr. 4355/03.12. 2004 de BNP M.G. si A.R.. Constată lipsit de efecte juridice între părţi actul public încheiat în disimularea raportului juridic real, raport existent între pârâţii R.E. şi R.E. în calitate de vânzători şi pârâtul Dumitriu Dan în calitate de cumpărător. Constată nulitatea absolută a contractului de de vânzare – cumpărare autentificat sub nr. /12.04. 2002 de BNP B.A.L. Obligă pârâţii Dumitriu Dan si C.M. în nume propriu şi ca reprezentant legal al minorului C.D. să îi plătescă reclamantului Fergusson Daniel suma de 1820,15 lei cheltuieli de judecată la fond şi în apel. Obligă pârâţii Dumitriu Dan si C.M. în nume propriu şi ca reprezentant legal al minorului C.D. la plata către stat a sumei de 6191,5 lei reprezentând taxă judiciară de timbru de care reclamantul a beneficiat de ajutor public judiciar la fond şi în apel.
Document: Hotarâre 689/.......

daniel_fergusson, utilizator