Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Factura de avans
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Factura de avans

Buna ziua.
In luna noiembrie 2015 am intocmit o factura de avans catre un partener pe care am declarat-o in decl.394 si decl.300 la noiembrie )firma este cu TVA lunar.
In ianuarie 2016 partenerul ne aduce factura inapoi (originalul)spunand ca a studiat oferta facuta de noi si preturile sunt prea mari.In contabilitatea partenerului factura nu a fost inregistrata.Va rog sa-mi spuneti cum procedez cu cele doua declaratii 300 si 394 pentru luna noiembrie.Depun rectificativa la decl.394 si la decontul de tva trec la regularizari diferenta in decembie 2015?
Multumesc.
Nu am inchis luna decembrie2015 si o parere este binevenita.
Multumesc
PAREREA MEA:
Faci factura de stornare a avansului in decembrie 2015 (daca mai poti) sau in ianuarie 2016 (cu TVA 24%, ca in factura initiala). Cere o semnatura de primire a facturii de stornare.
Declaratiile nu le refaci, in niciun caz! Tu ti-ai indeplinit obligatiile legale. Clientul trebuia sa inregistreze factura cronologic, la data emiterii. Daca nu a declarat-o atunci este fix problema lui. Factura de stornare o declari la luna emiterii.