Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Factura achizitie UE cu TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Factura achizitie UE cu TVA

Buna ziua. Am achizitionat servicii de la o soc din UE, care are cod valid de TVA valid, e inscrisa in Vies, insa factura a fost emisa cu TVA. Am discutat cu ei si nu vor s-o refactureze fara TVA, deoarece asa a hotarat compartimentul lor financiar-contabil. In acest caz, voi trece suma serviciilor+ TVA in contul 628. O declar in 300 la rd 26 si nu o declar in 390. Mentionez ca societatea noastra este platitoare de TVA si inscrisa in ROI.
Va multumesc,
Madellaine
madellaine, utilizator
da, o tratati ca o cump de la un neplatitor
Puteti recupera tva ul cerandu-l statului respectiv prin 318