Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort-- Fetita de 10 ani
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort-- Fetita de 10 ani

Buna ziua

Este tot mai aproape divortul si nu stiu ce sanse am ca sa stau cat mai mult in viitor cu fetita mea de 10 ani .

Este foarte atasata de mamica si sigur ca cu ea va sta in viitor .
Sotia mea sa ocupat foarte mult cu fetita , sunt foarte atasate si e normal sa locuieasca impreuna de acum incolo

Dar totusi si eu asi vrea ca macar jumatate din timp sa am posibilitatea ca fetita sa fie si la mine
Macar 3 zile din saptamana sa locuiasca la mine

Intelegere intre mine si sotie asupra acestui fapt nu are nici o sansa.
Ea a crescut pana acuma fetita si vrea sa steie cu ea si deacum incolo

Fetita pe ea alege in orice situatie

Pe cale legala ce pot sa obtin in acest sens ?

Am inteles ca la nivel european in cursul acestui an se vrea scoatera unei legi care da mai multe sanse parintiilor ( in cazul meu - taticilor ) sa petreaca mult mai mult timp cu copii - chiar daca fostele sotii nu vor acest lucru .

Sunt informat bine sau inca nu exista prea multe sanse pentru mine.

Discutia , intelegerea cu sotia este exclusa .
Cu ea nu vom putea ajunge la o intelegere ca fetita sa stea cateva zile saptamanal la mine

Cu deosebita consideratie
gheorghe175
Multumesc pentru raspunsuri

Nu am vazut inca contractul pentru cumpararea apartementului - sper sa vad

gheorghe175
Dacă vrea sa fie al ei, sa mai aștepte sa divorțați și sa achite singura ratele.
Dupa raspunsurile primite aici in Forum , am cerut contractul de cumparare ( contractul de imprumut ) a apartamentului.

Iar adevarul incepe sa iasa la iveala - se pare ca contractul apartamentului este ( sau va fi ) pe numele socrului

Iar eu deja nu jumatate din rata apartamentului plus alte plati cu intretinerea fetitei trebuie sa platesc ci aceasi suma dar totul pentru intretinerea fetitei

Multumesc pentru raspunsurile primite aici pe Forum pentru ca incep sa vad mult mai clar lucrurile .

gheorghe175
Domnule..va sfatuiesc sa luati legatura cu un avocat - cautati si aici , la sectiunea specialisti, un avocat priceput , pt ca se pare ca sotia dvs vrea sa..profite de faptul ca nu va pricepeti. Va rog sa retineti ..!!! Sotia NU POATE, NU ARE DREPTUL sa va ceara o suma pe care o doreste, pt ca asa are nevoie - vrea sa plateasca ratele la apartamentul ei, cu banii dvs.
Cum se calculeaza pensia alimentara

Pensia alimentara poate ajunge pana la maxim jumatate din venitul celui ce o plateste. Pentru un minor (copil) in intretinere cota este de 1/4 din venitul net (deci daca ajungeti sa se calculeze la minimul pe economie cereti sa se calculeze la net si nu la brut – deseori asa fac judecatorii).
In cazul in care nu aveti un venit sau nu se poate stabili cat este se va calcula pensia alimentara la 1/4 din venitul minim pe economie..!
Multumesc frumos pentru sfaturi

1/4 din salariul meu este aproape 700 de lei

Deja ea imi spune ca suma pe care imi cere defapt nu include rata de locuinta ci ca totul va fi cheltuit pentru intretinere , meditatii , sporturi , imbracaminte , alimentatie sanatoasa - totul in interesul fetitei

Aceste cheltuieli intr-adevar asa au fost si pana acuma.

Problema e ca a cam incercat sa-mi fenteze cu locuinta si nu stiu daca sa schimb si eu ceva in abordarea lucrulilor

Pana la urma o sa platesc jumatate dintr-un imobil care va fi cumparat pe numele socrului.

Singurul lucru - dar cel mai immportant - este ca sa nu lasa fetita sa vina mai mult decat 2 weekwnduri pe luna - cea ce nu convine pentru mine

Din acest motiv tot timpul voi fi santajabil

Cu respect
gheorghe175