Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune.

Buna ziua. Stie cineva cit costa taxa de timbru judiciar, pentru iesirea din indiviziune? Dar cum se evalueaza valoarea terenului agricol? Multumesc.
Buna ziua,
Taxa de timbru este 3% din valoarea bunurilor.
Valoarea bunurilor este initial valoarea de impunere de la primarie.
Daca prin expertiza se constata ca au o valoare mai mare se completeaza taxa judiciara de timbru.
multumesc. Expertiza, poate s-o ceara alt mostenitor sau instanta?
Buna ziua,
Expertiza se impune a fi efectuata pentru lotizare asa ca este ceruta de cel interesat (de obicei reclamant).
Daca este ceruta de reclamant sau instanta este platita de reclamant.
Daca este ceruta de alt mostenitor va fi platita de acesta.
La sfarsit, instanta imparte TOATE cheltuielile intre mostenitori in functie de cotele lor.