avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1048 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... iesire din indiviziune.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

iesire din indiviziune.

Buna ziua. Stie cineva cit costa taxa de timbru judiciar, pentru iesirea din indiviziune? Dar cum se evalueaza valoarea terenului agricol? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 11:47, 16 Ianuarie 2016
Buna ziua,
Taxa de timbru este 3% din valoarea bunurilor.
Valoarea bunurilor este initial valoarea de impunere de la primarie.
Daca prin expertiza se constata ca au o valoare mai mare se completeaza taxa judiciara de timbru.
multumesc. Expertiza, poate s-o ceara alt mostenitor sau instanta?
Buna ziua,
Expertiza se impune a fi efectuata pentru lotizare asa ca este ceruta de cel interesat (de obicei reclamant).
Daca este ceruta de reclamant sau instanta este platita de reclamant.
Daca este ceruta de alt mostenitor va fi platita de acesta.
La sfarsit, instanta imparte TOATE cheltuielile intre mostenitori in functie de cotele lor.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune ovi961 ovi961 O zi buna va doresc! Am o serie de intrbari referitoare la iesirea din indiviziune. Dar mai intii povestea pe scurt. Mama mea impreuna cu fratele ei au ... (vezi toată discuția)
Care sunt cheltuielile de iesire din indiviziune ? cum se calculeaza taxa de timbru ? mdidan mdidan Stimta doamna/domn Suntem mai multi mostenitori pe un titllu de proprietate, printre care si Statul Roman. Fiecare stie care este cota sa din tiltlu. ... (vezi toată discuția)
Lesirea din indiviziune-cuantum taxa de timbru ddnely ddnely Buna ziua, Suntem doi proprietari a unui imobil in indiviziune compus din teren si constructii.Eu am o cota parte de 2/3 din teren si 2/3 din constructii iar ... (vezi toată discuția)