Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM semnat doar de angajator - in fapt, persoana a ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM semnat doar de angajator - in fapt, persoana a fost la lucru si pontata ca atare

Buna ziua,

Am avut 6 controale ITM in anul 2015, peste care am trecut cu bine.
Acum, am un necaz mare.
1. Societatea "X" a incheiat contract cu "z" persoane (sub 20). Din "z" contracte, 4 erau nesemnate de catre salariati. Asa pretinde ITM-ul. Eu le-am primit semnate.
2. La controlul efectuat in perioada 05.01.15-11.01.15, cu "infatisare" de trei ori la rand pentru aceeasi societate, au concis urmatoarele:
a. verbal: aveti in neregula fapta "transmitere revisal" 4 contracte nesemnate de catre angajat;
b. la a doua infatisare, i-au dat termen pentru o noua infatisare;
c. patroana m-a intrebat daca sa semneze in locul lor. I-am spus:Categoric nu!
d. la a treia infatisare, a primit amenda 20.000 lei, pentru ca acei 2 (numai 2, care au fost prezenti la munca) au fost primiti "fara acordul lor semnat"!!!
e. in conditiile in care am transmis REVISAL (cu datele contractuale corecte), ce sanse de castig as avea in instanta.

Multumesc!
Nu aveti prea mari sanse de castig in instanta , ati transmis in REVISAL c.i.m. care nu erau valabile.
Cu martori as avea?! AH! sI a doua intrebare: De ce nu amendeaza si persoana reclamanta (prestatorul)?!
va multumesc
Maran Corina, utilizator
Inregistrarea in REVISAL este obligatia angajatorului si nu a salariatului.

Ati luat amenda pentru munca la negru sau mai exact pentru ce?
Pentru ca i-a primit la lucru fata acordul lor semnat...
Asa ceva nu este sanctionat de Codul Muncii sau HG 500/2011 ... amenda s-a dat fie munca la negru, fie netransmiterea c.i.m. in REVISAL