avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1097 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este legal sau comite o contravenție/ infracțiune?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este legal sau comite o contravenție/ infracțiune?

in urma divortului sotia si-a recapatat numele de fata,iar la locul de munca semneaza incontinuare acte pe numele vechi. Este legal sau nu?de la divort au trecut 8 luni
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 14:07, 19 Ianuarie 2016
Eu am avut cliente care 5 ani nu și-au schimbat actul de identitate după divorț.

Nu constituie infracțiune fapta.

Contravenție ar fi dar nu cred ca se baga politia sa aplice amenda.
Ca sa aplice sancțiunea ar trebui sa citeze persoana sa se prezinte la politie ca sa încheie procesul-verbal de Contravenție.

În practica nu am auzit sa se procedeze asa.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Schimbare nume raducuf raducuf In urma hotararii de divort, care e definitiva si irevocabila, ex-sotia a fost obligata sa revina la numele avut inaintea casatoriei. Cu toate ca au trecut mai ... (vezi toată discuția)
Anuntarea angajatorului despre divort andapa andapa Am divortat si vreau sa stiu daca este obligatorie anuntarea angajatorului despre divort si ce urmari poate avea neanuntarea, mai ales ca am revenit la numele ... (vezi toată discuția)
Despre schimbarea numelui dupa divort GEORGINELA GEORGINELA Buna ziua. Vreau sa intreb si eu ceva ,am divortat si am ales sa-mi pastrez numele de fata deci nu cel al sotului.Divortul s-a pronuntat in luna martie dar eu ... (vezi toată discuția)