Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... este legal sau comite o contravenție/ infracțiune?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

este legal sau comite o contravenție/ infracțiune?

in urma divortului sotia si-a recapatat numele de fata,iar la locul de munca semneaza incontinuare acte pe numele vechi. Este legal sau nu?de la divort au trecut 8 luni
Eu am avut cliente care 5 ani nu și-au schimbat actul de identitate după divorț.

Nu constituie infracțiune fapta.

Contravenție ar fi dar nu cred ca se baga politia sa aplice amenda.
Ca sa aplice sancțiunea ar trebui sa citeze persoana sa se prezinte la politie ca sa încheie procesul-verbal de Contravenție.

În practica nu am auzit sa se procedeze asa.