Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Recuperare TVA
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Recuperare TVA

In cazul unui SRL care achita lunar TVA la stat, in cazul in care intr-o luna TVA deductibil este mai mare decat TVA colectat, diferenta intra pe TVA de recuperat? In acest caz, aceasta diferenta se poate deduce din TVA-ul colectat pe luna urmatoare sau trebuie recuperata de la stat?

Multumesc anticipat.
Raspunsul este afirmativ. Daca suma este mai mare de 5000 lei puteti solicita returnare de TVA. Eu va sugerez sa ocoliti aceasta solutie. In situatia in care solicitati returnarea de TVA, in afara de un control care va cauta sa nu va dea banii inapoi, riscati sa nu primiti banii pana la urmatorul decont de TVA, in care s-ar putea sa aveti de actitat TVA si sa nu aveti bani pentru aceasta plata. Si vorba acea ... si cu banii luati. Folositi suma de recuperat pentru acoperirea platilor di urmatoarele deconturi.
Va multumesc!