Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Instanta competenta in materie comerciala
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Instanta competenta in materie comerciala

Buna ziua,

Am incheiat un contract de vanzare cumparare cu un client in care nu este specificata instanta competenta si nici locul incheierii contractului. Noi aveam sediu in Bucuresti si Clientul in Cluj.
Acum o luna ne-am mutat sediul in Arges.

Daca dorect sa actionez clientul in judecata pe baza OUG 119 sau a somatiei de plata pot trimite actiunea la Judecatoria din Curtea de Arges folosindu-ma de comptenta alternativa prevazuta de art.10 din Codul de procedura civila?

Multumesc anticipat.
Mi-am dat seama ca voi avea probleme de competenta cand am inceput procesele si am modificat draftul de contracte.

Inainte aveam sediul social in Sectorul 1 dar nu am facut nici o precizare referitoare la competenta.

Ma gandesc ca acum, daca sediul social e in Arges si tirmit actiunile in Bucuresti sigur voi avea probleme.

Am foarte multi debitori si am remarcat ca nu toate instantele si-au actualizat conturile cu taxele judiciare ca sa constituie venit la bugetul local si va fi greu sa aflu conturile corecte.

Daca aveti vreo solutie salvatoare, va rog sa imi spuneti.

Multumesc anticipat,