Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen contestatie

Buna seara! Am primit o decizie de la SSPR cu care nefiind de acord, am facut contestatie. Decizia am primit-o in ziua de 07/12/2015 si aveam dreptul la contestatie in termen de 30 zile de la instiintare. Am trimis contestatia prin curier pe data de 07/01/2016 si a fost inregistrata in data de 08/01/2016. M-am incadrat in termenul legal de 30 zile?
Da, v-ati incadrat in termen,se ia in considerare data la care ati transmis-o prin cureir.
Buna ziua,
Da, prima si ultima zi nu intra in calcul.
Termenul incepea sa curga la data de 08.12.2015 si se iincheia pe data de 07.01.2016 adica exact ziua in care ati trimis. E vorba de data postei.
Sunt lamurita, m-am linistit. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
V-ati incadrat, stati linistita =D>
Inca o data, multumiri si Dvs. pentru raspuns! Mai multe raspunsuri, mai multa siguranta pentru mine.