avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 707 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Termen contestatie
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Termen contestatie

Buna seara! Am primit o decizie de la SSPR cu care nefiind de acord, am facut contestatie. Decizia am primit-o in ziua de 07/12/2015 si aveam dreptul la contestatie in termen de 30 zile de la instiintare. Am trimis contestatia prin curier pe data de 07/01/2016 si a fost inregistrata in data de 08/01/2016. M-am incadrat in termenul legal de 30 zile?
Cel mai recent răspuns: flori2009 , utilizator 15:15, 19 Ianuarie 2016
Da, v-ati incadrat in termen,se ia in considerare data la care ati transmis-o prin cureir.
Buna ziua,
Da, prima si ultima zi nu intra in calcul.
Termenul incepea sa curga la data de 08.12.2015 si se iincheia pe data de 07.01.2016 adica exact ziua in care ati trimis. E vorba de data postei.
Sunt lamurita, m-am linistit. Va multumesc tuturor pentru raspunsuri!
V-ati incadrat, stati linistita =D>
Inca o data, multumiri si Dvs. pentru raspuns! Mai multe raspunsuri, mai multa siguranta pentru mine.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Data incetarii cim in cartea de munca CORTEX CORTEX Buna seara. Avand in vedere ca decizia de concediere disciplinara a fost emisa in 08/07/2010 iar acest document mi s a comunicat abia in data de 12/08/2010 ... (vezi toată discuția)
Termen apel timpuriu timpuriu Am primit acasa urmatoarea , Comunicare Hotarare Civila Nr.............din data de 15-Ianuarie -2016 , cu drept de apel in termen de 30 de zile de la ... (vezi toată discuția)
Care este data aducerii la cunostinta a deciziei? allview777 allview777 Buna ziua. Firma la care lucrez a emis o decizie de sanctionare in data de 21.07.2015 si prevede ca intra in vigoare cu 27.07.2015. Tot in decizie se predeve ... (vezi toată discuția)