Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea actelor legalizate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea actelor legalizate.

Actele de studii: diploma de bacaloreat ; diploma de licenta ;.. au termen de valabilitate daca sunt legalizate la notar?? conform carui legi.
Va multumesc.
Nu au termen de valabilitate. Din momentul legalizarii au puterea probatorie a originalului.
este o lege in baza careia sunt valabile.Am nevoie sa stiu actul normativ care da acest drept
Procedura de legalizare a actelor, înscrisurilor o regăsiţi în legea 36 din 1995 a notarilor publici, mai precis art. 150. Deasemenea această procedură o găsiţi consemnată şi în Regulamentul de punere în aplicare a acestei legi la art. 311-317.
Atenţie, la copiile legalizate din arhivele notariale sunt valabile doar 6 luni art. 150 alin.6 din lege.