avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 241 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Valabilitatea actelor legalizate.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Valabilitatea actelor legalizate.

Actele de studii: diploma de bacaloreat ; diploma de licenta ;.. au termen de valabilitate daca sunt legalizate la notar?? conform carui legi.
Va multumesc.
Cel mai recent răspuns: ContSters379164 , utilizator 18:00, 19 Ianuarie 2016
Nu au termen de valabilitate. Din momentul legalizarii au puterea probatorie a originalului.
este o lege in baza careia sunt valabile.Am nevoie sa stiu actul normativ care da acest drept
Procedura de legalizare a actelor, înscrisurilor o regăsiţi în legea 36 din 1995 a notarilor publici, mai precis art. 150. Deasemenea această procedură o găsiţi consemnată şi în Regulamentul de punere în aplicare a acestei legi la art. 311-317.
Atenţie, la copiile legalizate din arhivele notariale sunt valabile doar 6 luni art. 150 alin.6 din lege.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua! doresc sa stiu ce valabilitatea are diploma de licenta ... C.Janina C.Janina Buna ziua! Doresc sa stiu ce valabilitatea are diploma de licenta (facultate), legalizata. Multumesc! (vezi toată discuția)
Valabilitate acte legalizate notariat Fredie17 Fredie17 Buna ziua. Va rog frumos sa mi spuneti ce termen de valabilitate au actele legalizate la un notariat? E vorba de un contract de vanzare cumparare, contract de ... (vezi toată discuția)
Actele autentice notariale - nr.exemplare cretzustancu cretzustancu Buna seara Am inteles ca mai nou, conform legii Actele autentice notariale se intocmesc intr-un singur exemplar original. Este valabil si pentru ... (vezi toată discuția)