Forum Discuţii juridice Jurisprudenţă institutul european roman
Discuție deschisă în Jurisprudenţă

institutul european roman

Stie cineva despre ce se ocupa exact acest institut mai exact(pe intelesul tuturor).Pt ce anume te adresezi acestui institut?
Conform [ link extern ]
Institutul European din România are scopul de a sprijini,
prin activităţile pe care le desfăşoară, formularea şi aplicarea
politicilor Guvernului care decurg din statutul României de stat
membru al Uniunii Europene.

Institutul European din România are ca obiective:
a) sprijinirea fundamentării şi a punerii în aplicare a
politicilor Guvernului României în domeniul afacerilor europene;
b) creşterea nivelului de cunoştinţe şi abilităţi ale
funcţionarilor publici şi ale altor categorii socioprofesionale în
domeniul afacerilor europene;
c) îmbunătăţirea accesului la dreptul comunitar, la
jurisprudenţa Curţii Europene a Drepturilor Omului şi la dreptul
românesc relevant pentru domeniul afacerilor europene, precum şi a
înţelegerii şi aplicării acestora;
d) contribuţia la dezvoltarea spiritului şi a valorilor
europene.

Intr-un cuvant "face treaba", fiind o alta institutie publica care toaca banii poporului muncitor.