Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi banesti conform legii 150/2014?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi banesti conform legii 150/2014?

In aprilie 2015 ma aflam intr-o misiune de 6 luni in afara tarii si a avut loc un incident la care am fost afectat si spitalizat pt interventii 3 saptamani in alta localitate unde se desfasura misiunea .La externare medicii mi-au recomandat ca sunt de acord sa raman pana la finalul misiunii dar cu conditia ca timp de 3 luni (atat mai dura misiunea) sa nu mai continui sa fac ceea ce faceam zilnic si sa raman sub supraveghere medicala la spitalul din localitatea respectiva si la medicul roman.iar peste un an mai trebuie sa fac o interventie medicala , deoarece nu s-a putut remedia in totalitate din cele 2 interventii avute in cele 3 sapt La intoarcerea in tara am aflat ca pot beneficia de unele drepturi banesti conform articoluui 8 indice 3 alineatele a b si c din Legea 150 din 2014 care actualizeaza OG 86/2006. dar contabilul mi-a spus ca nu ma incadrez ca am ales sa raman sa termin misiunea si nu ma incadrez la art 2 lit g din Legea 150/2014 dar prin multiplele fracturi pe care le-am avut si mai trebuiesc operate i-am spus ca ma incadrez barem la art 2 lit h din L 150/21014 dar mi sa spus ca nu beneficiez
Intrebarea mea este: Credeti ca are dreptate contabilul sau eu
P.S. Am descris mai sumar evenimentul dar prin legea pe care o invoc sper sa va dati seama de ce si unde s-au intamplat
Aparent ati fi veteran. Ca sa beneficiati de orevederile legii, nu vorbiti cu contabilul, ci la departamentul juridic. Sper ca aveti documente doveditoare.
Totusi, e discutabil in ce masura mai puteti fi incadrat in armata. Din ce retin, nu sunt conditionate drepturile veteranilor de o infirmitate totala, ci doar de cauzalitatea dintre afectiuni fizice (definitia e lamentabila) si operatiunile militare.
AVLIL a scris:

Aparent ati fi veteran. Ca sa beneficiati de orevederile legii, nu vorbiti cu contabilul, ci la departamentul juridic. Sper ca aveti documente doveditoare.
Totusi, e discutabil in ce masura mai puteti fi incadrat in armata. Din ce retin, nu sunt conditionate drepturile veteranilor de o infirmitate totala, ci doar de cauzalitatea dintre afectiuni fizice (definitia e lamentabila) si operatiunile militare.

Asa este Sunt in continuare in armata Dar vroiam sa stiu dupa legea respectiva am dreptul la acele 2 solde pe perioada cat am fost internat