avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2012 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Drepturi banesti conform legii 150/2014?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Drepturi banesti conform legii 150/2014?

In aprilie 2015 ma aflam intr-o misiune de 6 luni in afara tarii si a avut loc un incident la care am fost afectat si spitalizat pt interventii 3 saptamani in alta localitate unde se desfasura misiunea .La externare medicii mi-au recomandat ca sunt de acord sa raman pana la finalul misiunii dar cu conditia ca timp de 3 luni (atat mai dura misiunea) sa nu mai continui sa fac ceea ce faceam zilnic si sa raman sub supraveghere medicala la spitalul din localitatea respectiva si la medicul roman.iar peste un an mai trebuie sa fac o interventie medicala , deoarece nu s-a putut remedia in totalitate din cele 2 interventii avute in cele 3 sapt La intoarcerea in tara am aflat ca pot beneficia de unele drepturi banesti conform articoluui 8 indice 3 alineatele a b si c din Legea 150 din 2014 care actualizeaza OG 86/2006. dar contabilul mi-a spus ca nu ma incadrez ca am ales sa raman sa termin misiunea si nu ma incadrez la art 2 lit g din Legea 150/2014 dar prin multiplele fracturi pe care le-am avut si mai trebuiesc operate i-am spus ca ma incadrez barem la art 2 lit h din L 150/21014 dar mi sa spus ca nu beneficiez
Intrebarea mea este: Credeti ca are dreptate contabilul sau eu
P.S. Am descris mai sumar evenimentul dar prin legea pe care o invoc sper sa va dati seama de ce si unde s-au intamplat
Cel mai recent răspuns: cristyan , utilizator 18:15, 20 Ianuarie 2016
Aparent ati fi veteran. Ca sa beneficiati de orevederile legii, nu vorbiti cu contabilul, ci la departamentul juridic. Sper ca aveti documente doveditoare.
Totusi, e discutabil in ce masura mai puteti fi incadrat in armata. Din ce retin, nu sunt conditionate drepturile veteranilor de o infirmitate totala, ci doar de cauzalitatea dintre afectiuni fizice (definitia e lamentabila) si operatiunile militare.
AVLIL a scris:

Aparent ati fi veteran. Ca sa beneficiati de orevederile legii, nu vorbiti cu contabilul, ci la departamentul juridic. Sper ca aveti documente doveditoare.
Totusi, e discutabil in ce masura mai puteti fi incadrat in armata. Din ce retin, nu sunt conditionate drepturile veteranilor de o infirmitate totala, ci doar de cauzalitatea dintre afectiuni fizice (definitia e lamentabila) si operatiunile militare.

Asa este Sunt in continuare in armata Dar vroiam sa stiu dupa legea respectiva am dreptul la acele 2 solde pe perioada cat am fost internat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cadru militar floare de gheata floare de gheata Poate beneficia o persoana de OG nr.82/2006 daca a participat la actiuni militare in perioada 1999-2001??? (vezi toată discuția)
Pot beneficia de pensie pe caz de boala? serdandes serdandes Buna ziua.Am 46 de ani cu vechime in munca.Am avut Hepatita B(acum e in stadiu nedetectabil),in urma cu 3 ani interventie de histerectomie totala,sunt in ... (vezi toată discuția)
Prea putine zile pe certificatul medico-legal? plangere penala? mirceagavrilescu2232 mirceagavrilescu2232 Buna seara. Am o rugaminte , Recent am fost partea vatamata intr-o altercatie ( am iesit cu \"prietenii\" si niste necunoscutii ) iar in nici 30 de cativa ... (vezi toată discuția)