Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Sediu social si punct de lucru SRL-D
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Sediu social si punct de lucru SRL-D

Buna ziua,

Spatiul unui apartament este declarat sediu social, acolo se va desfasura productia de obiecte handmade (atelier). Va rog sa imi spuneti daca este obligatoriu deschiderea unui punct de lucru pentru SRL-D sau activitatea de productie se poate realiza in spatiul sediului social? Daca este posibil, va rog sa imi spuneti de ce autorizatii am nevoie pentru astfel de atelier.

Multumesc!
Da, activitatea se poate desfasura la sediul social, nu este necesar deschiderea unui punct de lucru la aceiasi adresa.

Pentru a desfasura activitatea la sediul social este necesar autorizarea codurilor caen la aceasta adresa (prin declaratia model 2 la infiintare ori declaratie model 3 dupa infiintare), iar in functie de actiivtatea pe care doriti sa o desfasurati aveti nevoie sau nu de alte autorizatii.

Handmade - daca faceti margele nu aveti ce autorizatii sa luati, daca produceti alimente, briose sau cine stie ce alte minunatii cu siguranta o sa aveti nevoie.
Bună ziua.
Mă aflu în aceeași situație. La sediul social(apartament personal cu contract de comodat pe toată suprafața) se lucrează diverse articole handmade. Este necesară autorizație de funcționare de la primărie sau acord de funcționare?(nu cunosc termenul exact).
Menționez că la înființarea firmei in acte am declarat că activitatea se desfășoară la sediu.(codurile caen sunt autorizate de la înființare)
Este vorba de lumânări decorative și lumânări de botez!
Vă mulțumesc!

Paraschiv Liviu a scris:

Da, activitatea se poate desfasura la sediul social, nu este necesar deschiderea unui punct de lucru la aceiasi adresa.

Pentru a desfasura activitatea la sediul social este necesar autorizarea codurilor caen la aceasta adresa (prin declaratia model 2 la infiintare ori declaratie model 3 dupa infiintare), iar in functie de actiivtatea pe care doriti sa o desfasurati aveti nevoie sau nu de alte autorizatii.

Handmade - daca faceti margele nu aveti ce autorizatii sa luati, daca produceti alimente, briose sau cine stie ce alte minunatii cu siguranta o sa aveti nevoie.