Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Amanare proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Amanare proces

Buna ziua,
Pentru un proces in alta localitate(la care sunt parat), pentru care am avocat aparator, dar prefer sa fiu si eu de fata cand se judeca, cum pot amana la termenul urmator?
Data trecuta a fost amanat de avocatul meu.
Eu personal acum il pot amana? Cum?
Multumesc.
Daca aveti avocat angajat nu sunt motive pt ca la solicitarea dvs cauza sa fie amanata.Daca nu aveati av puteati amana cauza pt motive medicale etc.Ar fi bine sa discutati cu av dvs pt a primii lamuriri suplimentare.
Am specificat, prefer sa fiu eu.Cum il aman era intrebarea?

Editat de moderator simonette12- motiv 1.2 din Regulament
MARTA SIMONA PETRE, Avocat
Cred ca nu ati inteles raspunsul avand avocat angajat nu aveti un motiv de amanare prevazut de procedura.Renuntati la av si atunci puteti solicita un termen pt a va angaja altul sau dosarul poate fi amanat daca avocatul angajat se afla in imposibilitate de prezentare dovedita cu acte medicale sau la instantele din provincie mai ingaduitoare daca av dovedeste ca are alte cauze la alte instante in ziua respectiva.Dvs puteti sa va doriti orice judecatorul nu este obligat sa admita solicitarile dvs,:DSucces
CABINET AVOCAT NICULESCU IONUT, Avocat
Intrucat aveti avocat angajat nu mai aveti motiv de amanare,oricum conform art.222(1)NCPC amanarea judecatii ptr.lipsa de aparare poate fi dispusa la cererea partii interesate , numai in mod execptional si pentru motive temeinice si care nu sunt imputabile partii sau reprezentanului ei.In mod sigur o alta cerere de amanare va fi respinsa ca inadmisibila.