Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Inmatriculare auto pe persoana cu handicap
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Inmatriculare auto pe persoana cu handicap

Buna seara!Am doi cumnati cu handicap grad 1 locomtor pshihic,am adus o masina din Germania si vreau sa o inmatriculez pe numele unuia dintre ei,am fost la notar sa imi faca o imputernicire sa pot umbla eu in numele lor dar a zis ca nu poate sa imi de daca nu pot vorbi si sa merg la primarie sa imi dea cei de acolo.Va rog sa imi spuneti ce trebuie sa cer de la primarie si ce pasi mai trebuie urmati.Multumesc.
Inmatricularea vehiculelor pe numele unor persoane detinatoare de certificat de incadrare in grad accentuat sau grav de handicap,se poate realiza numai in limitele legal prevazute
Pentru a inmatricula vehiculul pe numele unei persoane incadrate in grad accentuat sau grav,se poate realiza numai daca persoana respectiva detine permis de circulatie,ori persoanele cu handicap psihic nu pot detine permis conducere