Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sunt PFA dar si angajat in curs de disponibilizare- ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sunt PFA dar si angajat in curs de disponibilizare- pot intra in somaj?

Sunt PFA si angajata la o firma (sef compartiment). Compartimentul la care lucrez se desfiinteaza (sunt propusa pentru disponibilizare). Pot inta in somaj daca sunt si PFA? Mentionez ca pentru PFA am platit doar impozitul de 16%. Anul trecut am realizat un venit, insa anul acesta (pana acum) nu am realizat venituri. De asemenea, mai mentionez, ca activitatea pe care o prestez ca PFA este diferita de cea pe care o prestez ca angajat.

Va multumesc,
Cu stima,
ing. Ionescu Aurelia
Va multumesc frumos!
Aurelia Ionescu