avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 857 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Inregistrare contracte de arenda primarie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Inregistrare contracte de arenda primarie

Buna seara
V as ruga si eu un raspuns pertinent.
Am intr-o comuna mai multe suprafete de teren luate in arenda de la diversi cetateni.
am incheiat contracte de arenda o parte cu proprietari iar cele mai multe cu prezumtivi mostenitori (unele din rudele decedatilor copil nepot etc) fara ca acestia sa fi dezbatut succesiunea.
dupa incheierea lor m am dus la primarie pentru inregistrarea lor insa mi au fost inregistrate doar contractele incheiate cu proprietarii nu si celelalte pe motiv ca arendatorii nu au calitatea de mostenitor dovedita fiind prezumtivi mostenitori si neputand in atare conditii sa incheie contracte de arenda in calitate de mostenitori.
Vin si intreb este corect ceea ce a spus secretara comunei? Daca nu sunt proprietari sau mostenitori in baza unui certificat de mostenitor nu pot incheia contracte de arenda?
Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: manyack , utilizator 22:11, 25 Ianuarie 2016
normal ca poti sa fci contracte de arenda......ai 2 variante 1: le treci "sub alte forme".....si 2 arendatorul da o declaratie notariala precum este unicul utilizator al suprafetelor respective si are acceptul celorlalti mostenitori pt a ti arendat suprafata respectiva....si tot sub "alte forme " se trece ....iar secretarii sa si vada de treburile lor casnice dk nnu au studii de specialitate si vor sa impiedice agricultura....bafta

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de arenda TomaGradinaru TomaGradinaru Sunt un fermier si lucrez terenuri pe raza mai multor comune. La unele primarii, secretarul comunei nu vrea sa inregistreze contractul de arenda, daca cel de ... (vezi toată discuția)
Incetarea unui contract de arendare datorita mortii arenadatorului stafie sorinel gigel stafie sorinel gigel Buna ziua, parintii nostri au arenadat o suprafata de teren unui arendas.Dupa decesul ambilor parintieu si sora mea am dezbatut mostenirea si de 3 ani am ... (vezi toată discuția)
Cerere cãtre primãrie pentru a-mi comunica date despre o moºtenire anetaaneta anetaaneta Cum trebuie sa formulez o cerere la primarie?, cu privire la o mostenire a4 frati care au un loc si pe care au titlu de proprietate ,dar una dintre surori care ... (vezi toată discuția)