Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Impozit pe locuinta cu sediu PFA
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Impozit pe locuinta cu sediu PFA

Buna ziua,

Am infiintat un PFA intr-un apartament cu doua camere in care locuiesc cu parintii. Imi desfasor activitatea la client, in sediul din Iasi, si nu deduc nici un fel de cheltuieli de la apartament. Ca si activitate economica, prestez "Design specializat", si acest lucru il pot realiza oriunde atat timp cat am un laptop si net ok.

Problema mea este ca, atunci cand mi-am infiintat PFA-ul un consultant mi-a spus ca daca imi fac contabilitatea singura, trebuie sa bifez "Activitati proprii de birou" si sa scriu adresa apartamentului. Si din cate am inteles acest lucru zice ca activitatea se desfasoara la sediu social.

Voi avea de platit impozit marit pentru locuinta?

Va multumesc si imi cer scuze daca o intrebare identica a fost adresata

O zi frumoasa, in continuare!
Alexandra

Trebuie sa depuneti o declaratie la anaf ca aveti sediu acolo.
Insa daca nu va deduceti cheltuielile, nu veti plati impozit marit.
Va multumesc pentru raspuns!