avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1929 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apel facut fara sa fie parte in proces
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apel facut fara sa fie parte in proces

Am obtinut o sentinta pentru modificare acte conttitutive pt asociatia de proprietari,cu termen de apel in 5 zile pentru petent si procuror
Nu am facut apel nici noi asociatia( petent) si nici procurorul
Cand am fost sa legalizez sentinta de la arhiva mi-au zis ca a facut apel asociatia de proprietari nr5 , dar termenul de apel era depasit si nici nu era parte procesuala
in aceasta sentinta s-a aprobat desprinderea unei scari de bloc de la asociatia nr 5 si afilierea la asociatia noastra
Va rog sa mi spuneti daca este legal si ce sanse are la apel
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Carturarul , utilizator 20:30, 26 Ianuarie 2016
Daca a fost uzitata cale de atac in afara termenului legal prevazut,instanta de judecata va respinge actiunea ca tardiv formulata
dar avea dreptul sa faca apel ? nu trebuia respinsa de la judecatorie|?
Apelul se judeca la instanta superioara, in cazul de fata Tribunalul.
Inteleg din postare ca apelul a si fost respins, asa cum este normal, daca era ceva de discutat va trimiteau cererea de apel si dadeau un termen de judecata.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cheltuieli judiciare UNGUREZECHIL UNGUREZECHIL In urma exercitarii dreptului de a depune plangere potrivit art.340 C.p.p, , in calitate de petent ,Curtea de apel ca instanta de fond , nu numai ca a respins ... (vezi toată discuția)
Plângere soluţii de neurmărire/netrimitere judecată (art.340 ncpp) alexandrak alexandrak Buna ziua ! Din nefericire anul trecut am fost reclamata pentru ca am am dat o palma unei fete care m-a agresat verbal nestiind ca resectiva este insarcinata ... (vezi toată discuția)
Unde reclam neprimirea unei sentinte, pretins comunicate in dosar? Carturarul Carturarul Situatia este urmatoarea: am dat in judecata Asociatia de locatari pentru sumele pretinse. Mi s-a respins actiunea dar sentinta nu a ajuns la mine. Am facut ... (vezi toată discuția)