Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... apel facut fara sa fie parte in proces
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

apel facut fara sa fie parte in proces

Am obtinut o sentinta pentru modificare acte conttitutive pt asociatia de proprietari,cu termen de apel in 5 zile pentru petent si procuror
Nu am facut apel nici noi asociatia( petent) si nici procurorul
Cand am fost sa legalizez sentinta de la arhiva mi-au zis ca a facut apel asociatia de proprietari nr5 , dar termenul de apel era depasit si nici nu era parte procesuala
in aceasta sentinta s-a aprobat desprinderea unei scari de bloc de la asociatia nr 5 si afilierea la asociatia noastra
Va rog sa mi spuneti daca este legal si ce sanse are la apel
Va multumesc
Daca a fost uzitata cale de atac in afara termenului legal prevazut,instanta de judecata va respinge actiunea ca tardiv formulata
dar avea dreptul sa faca apel ? nu trebuia respinsa de la judecatorie|?
Apelul se judeca la instanta superioara, in cazul de fata Tribunalul.
Inteleg din postare ca apelul a si fost respins, asa cum este normal, daca era ceva de discutat va trimiteau cererea de apel si dadeau un termen de judecata.