Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Pot fi asociat sau administrator intr-o firma?
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Pot fi asociat sau administrator intr-o firma?

Buna ziua,
Doresc sa stiu daca in calitate de functionar public pot fi asociat respectiv si administrator intr-un SRL cu 2 asociati. Multumesc!
Puteți să dețineți orice calitate în SRL-ul respectiv, nu vă aflați în situație de incompatibilitate. Pentru informarea dvs. accesați link-ul de mai jos și citiți art. 94 și art. 96 dn Legea nr. 161/2003 privind unele măsuri pentru asigurarea transparenţei în exercitarea demnităţilor publice, a funcţiilor publice şi în mediul de afaceri, prevenirea şi sancţionarea corupţiei.
[ link extern ]